Hazır Beton, Çimento, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı Özdebir’in Katılımıyla Açıldı - Ankara Sanayi Odası

Hazır Beton, Çimento, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı Özdebir’in Katılımıyla Açıldı

    18 Şubat 2016

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Hazır Beton, Çimento, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları fuarı Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in de katıldığı törenle açıldı. Fuar sektörün önde gelen firmalarını biraya getirdi.

Ankara Sanayi Odası, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası ve Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından desteklenen fuar 45 firma katılım gösterdi.

cimento

Congresium Ankara’da düzenlenen fuarın açılışına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık katıldı.

Fuarın açılışında konuşan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, inşaat sektörünün son yıllarda ekonomik büyümeye önemli katkılar sağladığını belirtti. Özdebir; ‘‘Yapılan konutların kalitesindeki artışta hazır beton kullanımının önemli bir etkisi bulunmaktadır. Hazır betonun insan eliyle dökülen betona göre daha kaliteli olması, hazır betona olan talebi artırmaktadır. ” dedi.

çimento

Hazır betonun, beton kalitesi ve inşaat yapımına getirdiği kolaylıklar nedeniyle inşaat sektörünün gelişmesinde önemli bir rol oynadığını dile getiren Özdebir sözlerine şöyle devam etti; ‘‘Ülkemizde, hazır beton kullanımı hızlı bir artış göstererek 2015 yılında 104 milyon metreküpe ulaşmıştır. Kullanılan hazır beton miktarı, yatırımlardaki hızlı artış nedeniyle sektörün kapasitesinin ancak yarısına ulaşmaktadır. Bu durum, hazır beton sektöründe yatırım planlamasında bir sorun olduğunu düşündürmektedir. Ülkemizde nüfus artışı ve kentleşme, yapılaşmada da hızlı bir artışa yol açmaktadır. Yapılaşmadaki artış, hazır beton talebinin canlı kalmasına neden olmaktadır. Ayrıca, kentsel dönüşüm projeleri de hazır betona olan talebi artırmaktadır’’ diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş da; “Bakanlığımızın bir görevi de afete dayanıksız binaları mevzuat hükümlerine uygun ve güvenli yapı malzemeleri ile inşa edilmesini sağlamasıdır.  Yapılan düzenlemelerle enerji verimliliği, yangın önlemleri ve depreme dayanıklılık gibi önceliklerin yanı sıra binalarda su ve ses yalıtıma ilişkin tedbirlerin alınması da hedeflenmektedir” dedi.

çimento2

Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık ise hazır beton  hakkında bilgiler verdi. Tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisi 2015 yılının ilk dokuz ayında 3.4 büyüyerek farkını ortaya koyduğunu söyleyen Işık; ‘‘Türkiye ekonomisine ve Hazır Beton sektörüne baktığımızda 2016 yılından umutluyuz. Bu yıl Türkiye’de konut özel sektör yatırımlarının hız vermesini bekliyoruz. Son dönemde yavaşlayan özel sektör yatırımlarının ivme kazanması, geçen sene beklemede olan konut yatırımlarının başlaması ve devletin devam eden ve yenilerinin de ekleneceğini tahmin ettiğimiz altyapı yatırımlarıyla 2016 yılında Hazır Beton sektörü %5’lik büyüme oranını yakalayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

20 Şubat tarihine kadar devam edecek olan Sekizinci Hazır Beton Fuarında yaklaşık 80 milyon metreküp hazır beton üretimi ve üretici sayısı ile Türkiye’nin Avrupa’da en fazla hazır beton üreten ülke olduğunun altı çizildi.