GÜNEY AFRİKA’DAN ANKARALI SANAYİCİLERE YATIRIM ÇAĞRISI

    31 Temmuz 2015

Güney Afrika Cumhuriyeti Küçük İşletmeleri Geliştirme Bakan Yardımcısı ElisabethThabette ve işadamlarından oluşan Güney Afrika Heyeti  Ankara sanayisini yakından incelemek ve Türk işadamlarıyla ortak iş yapabilmek için Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti.
Ankara Sanayi Odası ve ASO 1. OSB Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Özdebir, heyete Ankara sanayisi ve ASO 1. OSB hakkında bilgiler verdi.Özdebir, Ankara’nın  başkent olmasının yanında önemli bir sanayi şehri haline geldiğini belirtti.  Özdebir; ‘‘Ankarason yıllarda sanayi, üretim ve ihracatla önemli bir şehir haline geldi. Özellikle ileri teknolojinin yoğunlaştığı, Türkiye’de en yüksek katma değerli ürünlerin üretildiği ve ihraç edildiği önemli bir şehir haline geldi. Türkiye’nin ihracatının ton başına değeri bin 600 dolarcivarında. Bu değer Ankara için 23 bin 500 dolar. Ankara son yıllarda ekonomi alanındaki hızlı gelişmesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Ankara özellikle savunma sanayii, elektrik-elektronik, iş makinaları, fabrikasyon metal ürünleri, ofis mobilyaları, bayan tekstil, medikal sektörü, bilişim ve inşaat sektörlerinde önemli bir üretim merkezi haline geldi’’ diye konuştu.
Güney Afrika Cumhuriyeti Küçük İşletmeleri Geliştirme Bakan Yardımcısı ElisabethThabette ise  iki ülke sanayicileri ile birlikte ekonomik ve ticari işbirliği yapmak için geldiklerini belirtti.  Afrika bölgesinin en istikrarlı ve demokratik ülkesinin Güney Afrika Cumhuriyeti olduğunu söyleyen Thabette,  Türk yatırımcıları ülkelerine beklediklerini dile getirdi.
Konuşmalardan sonra  heyetteyeralan Güney Afrikalı işadamları benzer sektörlerde üretim yapan Ankaralı sanayicilerle biraraya geldiler. Heyet daha sonra  bölgede yer alan Hidromek, Küçükpazarlı Havacılık ve Ulusoy Elektrik fabrikalarını gezerek Ankara sanayisini yakından tanıma fırsatı buldu.