Gökoğuz Yeri hk. - Ankara Sanayi Odası

Gökoğuz Yeri hk.

Tarihi     : 11.02.2009
İşareti   : 5/5000
709
Yanıt     : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda; Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atfen, Gökoğuz Yeri Başkanı Mihail Formuzal’ın 29-31 Ocak 2009 tarihleri arasında, Devlet Bakanı Prof. Dr. Sayın Mustafa Said Yazıcıoğlu’nun davetlisi olarak ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirdiği belirtilmektedir.

Yazıda devamla, Konuk Başkan’ın görüşmelerde teknoloji ve tarım makineleri konusunda sorunları olduğunu, hasatta yüksek miktarda kayıpları bulunduğunu, bu nedenle değişik ürünlere yönelik 50 adet hasat makinesine ihtiyaçları olduğunu, bu makinelerin leasing ile veya Bakanlık garantisinde 5 yıl vadeli olarak satın alınabileceğini belirttiğine değinilmektedir.

Ayrıca, Konuk Başkan’ın bu kapsamda, Antalya’ya yaptıkları ziyaret vesilesi ile seraları inceleme imkanı bulduğunu ve kendi bölgelerinde sera kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu, bu hususta yapılabilecek çalışmalar için ülkemiz özel sektörüne Gökoğuz tarafınca, 100 – 150 $/hektar olmak üzere, 95-99 yıllık sürelerle arazi kiralanabileceğini sözlerine eklediği; Gagavuzya’da meyve ve ceviz fidanları için devletin %40’a varan destek verdiğini, daha önce Türk işadamlarının yerli müteşebbisler vasıtasıyla toprak satın aldığını ve bu arazilere ceviz fidanı dikildiğini, benzer yatırım yapmak isteyen müteşebbislere de 5 yıl vergi muafiyeti sağlanacağını kaydettiği belirtilmektedir.

Bu çerçevede Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden yetkililer ve özel sektör temsilcilerinden oluşan bir heyetin inceleme ziyaretinde bulunmak üzere, Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’ne göndrebileceği ifade eilmektedir. Söz konusu heyete iştirak etmek isteyenlerin en geç 20 Şubat 2009 tarihine kadar TOBB’a ( Tel: 0312 413 80 00, Faks: 0312 418 32 68) başvurmaları gerekmektedir. Ziyaretin tarihi ve koşulları anılan Bakanlık tarafından belirlendiğinde katılımcılara bildirilecektir. Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,  

Ankara Sanayi Odası