GANA CUMHURBAŞKANI MAHAMA ASO 1. OSB’Yİ ZİYARET ETTİ - Ankara Sanayi Odası

GANA CUMHURBAŞKANI MAHAMA ASO 1. OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

    21 Ocak 2013

Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama ve beraberindeki heyet Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti.
 
Cumhurbaşkanı Mahama’ya Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz eşlik etti.
 
 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir Türkiye’nin organize sanayi alanındaki tecrübesini Gana’ya aktarabileceğini ifade ederek Türk işadamlarının yatırım yapma isteklerini Cumhurbaşkanı Mahama’ya iletti.
 
 
Türk yatırımcıları Gana’ya yatırım yapmaya davet eden Cumhurbaşkanı Mahama, “Dünya hızla değişiyor. Biz Afrika’da yükselen güçlerle işbirliği yapmak istiyoruz. Ekonomik ve sosyal alandaki partnerlerimiz arasında Türkiye’yi görmek istiyoruz. Şuanda Gana’da bazı Türk firmaları var, inisiyatif aldılar ve ülkemizde çalışıyorlar. Biz Afrika’nın barış, istikrar ve demokrasi alanındaki en önde gelen ülkelerinden birisiyiz. Gana’ya bu bakımdan yatırım yapılabilinir, okyanusa açılımı olmayan ülkelere sıçrama tahtası olarak kullanabilirsiniz. İnşaat alanında şirketler bize gelebilir. Ecza ve ilaç alanında şirketler bize gelip okyanusa açılımı olmayan ülkelere dağıtım merkezi olarak bizi değerlendirebilirsiniz. Elektriğimizi 2 bin megavattan 4 bin megavata 4 yıl içinde çıkarmayı planlıyoruz, bu alanda işler yapılabilir. Yenilenebilir enerji alanında dikkatinizi çekmek isteriz. Güneş enerjisinde elektrik üretimi konusunda işbirliği yapabiliriz. Rüzgar enerjisi konusunda işbirliği yapabiliriz. Başta okul mobilyası olmak üzere mobilya konusu önemli, mobilyacıları davet ediyoruz, bu konuda Gana’yı kullanabilirsiniz. Rafineri ve petrokimya konularında işbirliği yapabiliriz. Tarım sanayine özel itina gösteriyoruz, bu konuda işbirliği yapabiliriz. Bu alanda yatırım yaparsanız memnun oluruz. Dünya Bankası yılda 1.2 milyar dolar yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Gana, 2011yılı senesinde yüzde 14 kalkındı, 2012’de yüzde 8.5 kalkındı, son yıllardaki kalkınma oranı ortalama yüzde 10 oranında. Hepinizi Gana’ya davet ediyoruz’’ dedi.
 
Konuşmalardan sonra Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte bölge turu yaptılar. 
 
 
Daha sonra Cumhurbaşkanı Mahama bölgede yer alan Erkunt Traktör firmasını ziyaret ederek firma hakkında bilgi aldı.