EXIMBANK Kısa Vadeli İhracat Kredileri - Ankara Sanayi Odası

EXIMBANK Kısa Vadeli İhracat Kredileri

    29 Mayıs 2013

Tarih: 29.05.2013
İşareti:05/5000-2061
 
Sayın Üyemiz,
 
Türk Eximbank Ankara Bölge Müdürlüğü’den alınan bir yazıda, İhracat sektörü ve döviz kazandırıcı hizmetler sektörünün finansmana erişim imkanlarını arttırmak amacıyla kaynak maliyetlerinin gelişimi ve piyasa faiz oranlarının genel seyri de dikkate alınarak 21.05.2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bazı düzenlemelerin yapıldığı bildirilmiştir.
 
Yazıda devamla, faiz oranlarına, Türk Lirası kredilerde 0,75 ile 1,50 puan, döviz kredilerde 0,25 ile 1,25 puan arasında indirim yapıldığı ve ABD Dolan/Euro faiz farkı 0,25 puana düşürüldüğü bildirilmiştir. Bu sayede, Türk Lirası kredilerinde yıllık % 4, döviz kredilerinde ise LIBOR/EURIBOR + 0,75’den başlayan faiz oranlan İle kredi kullanma imkânı sağlanabileceği belirtilmiştir.
 
Yazıda firma limitlerinin ise, aracı bankalar kanalıyla kullandırılan, Sevk öncesi İhracat Kredisi ve Serbest Bölgeler Sevk Öncesi Döviz İhracat Kredisi ile Eximbank’ın doğrudan kullandırdığı İhracata Hazırlık Kredisi, Serbest Bölgeler İhracata Hazırlık Kredisi, Turizm Kredisi ve Uluslararası Nakliyat Pazarlama Kredisi Programlarında firma limitlerinin 25 milyon ABD Dolarına, KOBİ İhracata Hazırlık Kredisi Kapsamında 5 milyon ABD Dolarına, Yurtdışı Fuar Katılım Kredisi’nde ise;
–  A sınıfı belgeye sahip organizatörler için 2 milyon TL,
–  B sınıfı belgeye sahip organizatörler için 1,5 milyon TL,
–  C sınıfı ve geçici belgeye sahip organizatörler için 1 milyon TL,
–  Milli Katılımcı ve Bireysel Katılımcı firmalar için 200 bin TL’ye
yükseltildiği bildirilmiştir. Kredi programları hakkında aynntılı bilgiye www.eximbank.gov.tr internet adresindeki, “Krediler” menüsünden ulaşılması mümkündür.
 
Ayrıca Marka Kredisi programında yer alan, “TURQUALITY Programı kapsamında desteklenen bir Türk markasına sahip olma” koşulu kaldırılmıştır.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası