EX-IM Bank Enerji Üretim Ekipmanı Kredi Teminatı - Ankara Sanayi Odası

EX-IM Bank Enerji Üretim Ekipmanı Kredi Teminatı

    20 Eylül 2012

Tarihi  : 20.09.2012
İşareti : 05/5000-2951
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
ABD Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı’ndan alınan bir yazıda, Amerika Birleşik Devletleri İhracat-İthalat Bankası’nın (Ex-Im Bank), UPS Capital Business Credit tarafından verilen, Bis Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kullanılacak olan ve Türkiye’ye Amerikan’dan ithal edilecek enerji üretim ekipmanı için 66,3 milyon dolarlık kredi teminatını onayladığı bildirilmektedir.
 
Bu Ex-Im Bank’ın Türkiye Halk Bankası ile ortaklaşa yaptığı ikinci projedir. Türkiye Halk Bankası, BİS Enerji’nin General Electric Packaged Power türbin ve jeneratörünün, Dresser-Rand buhar türbin jeneratörünün, World Control International ısı geri kazanımı buhar jeneratörünün, WahlcoMetroflex ayrıştırıcı damper ünitesinin ithalatı ve ilgili montajlarının finansmanını sağlayacaktır.
 
ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone konuyla ilgili şunları söylemiştir: “Haziran ayında yapılan Stratejik Ekonomik ve Ticari İşbirliği Çerçevesi bakanlar toplantısının başarısının ardından,  enerji alanında, Türk-Amerikan ortaklığının somut sonuçlarını görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Bu dinamik pazarda başka Türk-Amerikan ortaklıklarını görmek için sabırsızlanıyorum.”
 
GE Satış ve Proje Finansmanı Müdürü ve BIS Enerji Finans Danışmanı Mohammad Kudia’nın belirttiği üzere “BIS enerji, 1993’ten beri GE Enerji&Su ve Ex-Im Bank’ın devamlı bir müşterisidir. Bu, son alımları olan GE LM 6000 Gaz Enerji Jeneratörün altıncı kez montajını yapacak olmalarından da anlaşılabilir. Ex-Im Bank’ın gerçekleşen işlemlerde sağladığı finansal destek, GE’nin başarısı ve istihdama katkısında önemli bir rol oynadığı gibi; BIS Enerji’nin diğer Amerikan ihracatçıları ile olan ilişkilerini de geliştirmiştir.”  
 
BIS yeni donanımı Bursa’daki enerji santralinin kapasitesini 76 megawatt’a çıkartmak için kullanacaktır. Proje tek dönüşlü türbinleri, buhar türbinli ısı geri kazanımlı buhar jeneratörü kullanarak kombine çevrim santraline çevirecektir. Ex-Im Bank enerji santralinin daha önce gerçekleşen dört büyüme yatırımını da desteklemiştir.
 
1993 yılında Bursa’da kurulan BIS, yerel pazara enerji sağlamaktadır. Ex-Im Bank ile 1997 yılından beri çalışmaktadır. Şirketin Bursa Serbest Ticaret Bölgesinde bulunan enerji santrali, doğal gaz ile elektrik üretimi sağlayan ve özel sektöre ait en büyük enerji santralidir.
 
Türkiye, 2011 mali yılında Ex-Im kredilerinden 3,8 milyar dolarlık pay almıştır. Sadece 2011 yılında Ex-Im Türk pazarına, ABD mal ve hizmet ithalatı için 2,1 milyar dolar ayırmıştır. Ayrıca 2011 mali yılında Ex-Im Bank dünya çapında enerji üretim çalışmaları için 2,2 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşmıştır.
 
Ex-Im Bank Başkanı Fred Hocbergn; Ex-Im’in kredi teminatları Amerikan ürünlerinin, enerji üretimine aç Türk piyasasına ithalatını desteklediğini belirtmiştir. UPS Capital’in başkanı Bob Bernabucci de kredi teminatının özellikle Amerikan istihdamına olan katkısının altını çizerek “Ex-Im Bank’ın bu işlemindeki oynadığı rolünün, UPS Capital Business Credit’in müşterilerinin büyümesine verdiği önemi gösterdiğini” belirtmiştir.
 
Ex-Im Bankası Hakkında:
Ex-Im Bankası, Amerikalı vergi mükelleflerine hiçbir külfet getirmeden, özel sektörün finansman çabalarındaki boşlukları doldurarak, ABD’de iş hacmi yaratılmasına ve korumasına yardımcı olan bağımsız bir federal ajanstır. Ex-Im Bankası, geçtiğimiz 5 yıl içinde Amerikalı vergi mükellefleri için operasyon maliyetinin üstüne 1,9 milyar dolar kazanmıştır. Banka; işletme sermayesi garantisi ile ihracat kredi sigortası içeren ve yabancı alıcılara Amerikan mal ve hizmet satın almalarında yardımcı olan çeşitli finansmanlar sağlamaktadır.
 
Ex-Im Bankası 2011 mali yılında kendi rekorunu toplam 32,7 milyar dolarlık kredi ile kırmıştır. Bu toplamın 6 milyar dolardan fazlası, doğrudan KOBİ’lerin ihracat satışlarını desteklemektedir –bu da bir Ex-Im rekorudur. Ex-Im Bankası kredilerinin tahmini toplamı 41 milyar dolar, ABD ihracat satışlarını ve ABD genelinde yaklaşık 290 000 iş istihdamını desteklemektedir. Daha fazla bilgi için www.Ex-Im.gov sitesini ziyaret ediniz.
 
ABD Ex-Im Bankası kredi programlarını kullanarak ABD’den donanım, teknoloji ve servis satın almak isteyen üyelerimizin, Ticaret Uzmanı Görkem Yavılıoğlu ile iletişime geçmelerini rica ederiz: ABD Konsolosluğu İstanbul, (0212) 335 9372 veya  Gorkem.Yavilioglu@trade.gov 
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası