ESTONYA’DA İŞ YAPMAK-ULUSLARARASI İŞLERİNİZ İÇİN YENİLİKÇİ BİR PLATFORM SEMİNERİ - Ankara Sanayi Odası

ESTONYA’DA İŞ YAPMAK-ULUSLARARASI İŞLERİNİZ İÇİN YENİLİKÇİ BİR PLATFORM SEMİNERİ

    11 Aralık 2017

İşareti : 05/5000-3311
İlgili Kişi : Nilay Şahin(nilay.sahin@aso.org.tr)
Sayın Üyemiz,


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan yazıda, Enterprise Estonia ve DEİK / Türkiye – Estonya İş Konseyi işbirliğiyle, 13 Aralık 2017 Çarşamba günü saat 10.00 – 12.00 arasında “Estonya’da İş Yapmak – Uluslararası İşleriniz için Yenilikçi Bir Platform” seminerinin gerçekleştirileceği belirtilmektedir.


Estonya, yenilikçilikçi iş kültürü ve Doğu Avrupa ile İskandinavya’yı birbirine bağlayan coğrafi konumu ile söz konusu pazarla iş yapmak isteyen firmalar için önemli avantajlar sunmaktadır. Enterprise Estonia ve Estonya Yatırım Ajansı, Estonya’da firma kuruluşu ve yatırım gerçekleştirmek isteyenlerin ilk elden bilgi alacakları kurumlar olarak, söz konusu seminerde Estonya’da iş yapma kültürü, yenilikçilik ve vergi avantajları hakkında katılımcılara bilgi sağlayacaklardır.


E-Estonia adıyla Elektronik Kimlik sistemi aracılığıyla genel seçimler dahil olmak üzere bir çok konuda çevrimiçi çözümler ile hizmet sağlanarak vergi ödemeleri, banka hareketleri, sağlık ve hasta hizmetlerinin %90’ından fazlasını gerçekleştirmektedir. Bu uygulama ile 2015 yılından itibaren 10 binden fazla kişi ve 450 şirket bu hizmetten faydalanmıştır. Estonya’da bilgi iletişim teknolojileri, lojistik hizmetleri, yazılım, endüstriyel makineler ve elektronik önde gelen sektörler arasındadır. Özellikle girişimcilik konusunda uzmanlaşan bir ülke olan Estonya’da Skype, TransferWise, Lingvist ve GrabCAD gibi başarılı teknoloji girişimleri çıkmıştır.


Estonya, dünyada öncü ülke konumunda olduğu e-vatandaşlık/e-ikamet uygulamasıyla dünya üzerindeki herkese konuma bağlı olmadan çevrimiçi iş kurma hakkını güvenli ve erişilebilir şekilde tanımaktadır. Söz konusu seminerde, anılan hizmetlerin sunulmasını sağlayan yenilikçi programlar e-Estonia, e-Residency programı ve Estonya’daki vergi mevzuatı hakkında bilgilendirme gerçekleştirilecektir.


Türkiye ve Estonya arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi açısından önem taşıyan söz konusu seminere katılmak isteyen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/554/10010 bağlantısında yer alan kayıt formunu 12 Aralık 2017 Salı günü mesai bitimine kadar eksiksiz doldurmaları gerektiği hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Ayrıntılı Bilgi İçin İrtibat:

Sn. Aycan Damalı – DEİK

Tel.: 0212 339 50 74

E-posta: adamali@deik.org.tr