Endonezya Cumhuriyeti Yatırım Koordinasyon Kurulu Türkiye Ziyareti - Ankara Sanayi Odası

Endonezya Cumhuriyeti Yatırım Koordinasyon Kurulu Türkiye Ziyareti

Tarihi     : 07.04.2009
İşareti    : 5/5000 – 1448
Yanıt      : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz;

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, Asya-Pasifik Bölgesi’nin önemli ekonomik aktörlerinden ve üretim merkezlerinden biri ve 240 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olan (aynı zamanda dünyanın en büyük Müslüman nüfusu) Endonezya’nın 2008 yılı verilerine göre dünyanın en büyük 20. ekonomisine sahip olduğu belirtilmektedir. 2008 yılı itibarı ile yıllık ihracatı 118 Milyar ABD Doları, ithalatı ise 85 Milyar ABD Doları olan Endonezya’nın ile Türkiye arasındaki mevcut ticaret hacminin yaklaşık 2 milyar ABD Doları düzeyinde olduğu ifade edilmektedir.

Türk–Endonezya İş Konseyi’nin, başta enerji, madencilik, dış ticaret, inşaat – taahhüt, gıda ve makine – ekipman üretimi olmak üzere çeşitli sektörlerde Türkiye ile önemli işbirliği potansiyeli barındırdığı düşünülen Endonezya ile ticari ve yatırım ilişkilerimizi geliştirmek amacıyla 2009 yılından başlayarak karşılıklı bir dizi etkinlikler düzenlemeyi planladığı bildirilmektedir.

Bu kapsamda ilk olarak Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu (Indonesia’s Investment Coordinating Board- BKPM) Başkanı Sayın Muhammad Lutfi  ve beraberindeki heyetin Türkiye Ziyareti kapsamında 13 Nisan 2009 Pazartesi günü, Endonezya’daki yatırım fırsatlarını ve işbirliği potansiyelini tanıtmak amacı ile The Marmara Oteli Opera Salonu’nda aşağıdaki taslak program doğrultusunda “Endonezya’da İş ve Yatırım Fırsatları Konferansı” gerçekleştirilecektir. Seminerin ardından BKPM yetkilileri ile isteyen firmaların ekte belirtilen sektör uzmanları ile özel görüşmeler gerçekleştirmelerinin mümkün olabileceği belirtilmektedir.

Sözkonusu programa katılmak isteyen üyelerimizin ilişikte bulunan katılım formunu doldurarak 10 Nisan 2009 Cuma gününe kadar Endonezya İstanbul Fahri Konsolosluğu’na teyit vermeleri (e-mail: gaye.canbulat@teknoloji.com veya faks: 212 349 49 45) hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Ankara Sanayi Odası