Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın Muş İş Gezisi - Ankara Sanayi Odası

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın Muş İş Gezisi

    1 Haziran 2012

Tarihi : 31.05.2012
İşareti : 05/5000-
1848
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,  
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan bir yazıda, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından Nisan ayında açıklanan yeni teşvik paketinde, önemli yatırım avantajları sağlanmış ve yeni düzenlemede bölgesel gelişmişlik farklarını önlemeye dönük olarak ülkemiz yatırım olanakları bakımından 6 bölgeye ayrılmıştır. Yeni sistemde 6. Bölge olarak tanımlandırılan Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi, sanayicilerimiz için iş gücü maliyetleri açısından en avantajlı bölge olarak öne çıkmaktadır. Bölgenin mevcut durumu göz önünde bulundurulduğunda yeni teşvik sistemi ile özellikle tekstil, hazır giyim, deri, ayakkabı gibi bazı emek yoğun sektörlerde, hem bölgesel gelişmişliğe sağlayacakları katkı, hem de elde edecekleri büyük olanaklar bakımından yatırım yapmak için uygun ortam sağlamaktadır.
 
Söz konusu bölgenin alt yapısı, ticari ve sinai olanakları ile demografik yapısının yerinde incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda 8 Haziran 2012 Cuma günü Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan başkanlığında, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ile 6. Bölge içinde yer alan Muş iline bir inceleme gezisi düzenlenecektir. Yeni Teşvik Paketi’nde 6. Bölgede yer alan 15 ilin Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi ve Serbest Bölge Başkanlarının yer alacağı, bölgenin yatırım olanakları ile sektörel kümelenmeye uygun olup olmadığının değerlendirileceği geniş katılımlı bir toplantının yapılacağı inceleme gezisinde, firma ziyaretleri de gerçekleştirilecektir.
 
Bu çerçevede, söz konusu gezinin taslak programı aşağıda yer almakta olup, katılmak isteyen üyelerimizin en geç 06 Haziran 2012 Çarşamba günü mesai bitimine kadar başvurularını TİM’e (Okan İnce, Tel: 0212 454 04 82 – 0532 413 40 28) iletmeleri hususunu bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası
 
Program
08:00   AHL İstanbul- Muş Kalkış
10:30   Toplantı
13:00   Öğle Yemeği
15:00   Ziyaretler
17:00   Muş- İstanbul Dönüş