EKONOMİ BAKANI SAYIN NİHAT ZEYBEKCİ’NİN SENEGAL ZİYARETİ KAPSAMINDA SENEGAL-TÜRKİYE İŞ FORUMU - Ankara Sanayi Odası

EKONOMİ BAKANI SAYIN NİHAT ZEYBEKCİ’NİN SENEGAL ZİYARETİ KAPSAMINDA SENEGAL-TÜRKİYE İŞ FORUMU

    28 Kasım 2017

İşareti : 05/5000-3168
İlgili Kişi:Nilay Şahin(nilay.sahin@aso.org.tr)

Sayın Üyemiz;

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan yazıda, Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci’nin, 16-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Dakar’da düzenlenecek olan 26. FIDAK Uluslararası Fuarı kapsamındaki Türk Günü etkinliğine katılımının öngörüldüğü ve bu vesileyle, DEİK/Türkiye-Senegal İş Konseyi organizasyonunda 20-21 Aralık 2017 tarihleri arasında Dakar’da Senegal-Türkiye İş Forumu ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtilmektedir.

Coğrafi konum bakımından Batı Afrika’ya giriş kapısı olan Senegal 15.4 milyonluk nüfusa, 12,1 milyar ABD Dolarlık GSYİH’ye ve %6,7’lik büyüme oranına sahip olup; 300 milyondan fazla tüketici pazarına erişim imkanı sağlamaktadır. Sağlık, eğitim, taşımacılık, enerji, su arıtma ve dağıtım, altyapı, inşaat ve altyapı sektörlerinde işbirlikleri fırsatlarının yanı sıra tarım, ambalaj, tekstil, ayakkabı, otomotiv yedek parçası, beyaz eşya alanlarında ticari potansiyel yüksektir.

Birleşmiş Milletler (BM) 2015 yılı Dünya Yatırım Raporu’na göre 2014 yılı itibari ile Senegal’e Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) girişi 2014 yılına kıyasla %10 artışla 338 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. DYY stoğu, 2000 yılına kıyasla 8,1 kat artarak 2015 yılında 2,7 milyar ABD Doları seviyesine ulaşmıştır. Yeni enerji santralleri inşaatı ve yolların iyileştirilmesi gibi altyapı faaliyetlerinin yanı sıra; tarımsal dönüşüm, Dakar’da yeni havaalanı ve liman inşası, Diamniadio Özel Ekonomik Bölgesi gibi projeler yabancı sermaye ile yürütülmektedir.

Bahsekonu ziyaret kapsamında; katılımcılarımızın uçak, konaklama, transfer vb. giderlerinin karşılanmasını teminen DEİK Paket Program ön avans bedeli 1.500 Avro, sadece İş Forumu ve ikili görüşmelere katılmayı arzu eden katılımcılar için Yerinden Katılım ücreti ise 200 Avro olarak belirlenmiştir. Ziyarete ilişkin lojistik detaylar ve nihai ücret bilahare iletilecek olup; anılan ziyarete katılacak firmalarımızın Senegal vizelerinin, geçerlilik süresi devam eden pasaportta olması önem arz etmektedir. Senegal’e ziyaret için ayrıca sarıhumma aşısı gerekmekte olup, aşı kartlarının pasaport ile birlikte taşınması zaruridir. Sarıhumma aşısı ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne (www.seyahatsagligi.gov.tr) bağlı seyahat sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.

Anılan ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin, 30 Kasım 2017, Perşembe günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/539/9893 bağlantısında yer alan online başvuru formunu doldurmaları ve ön avans bedeli (Ekonomi sınıf uçak biletli Paket Program ön avans ödemesi 1.500 Avro, Senegal’de gerçekleştirilecek İş Forumu’na Yerinden Katılım bedeli 200 Avro) ödemesine ilişkin dekontu DEİK’e (Saadet Gülmez, E-Posta: africa@deik.org.tr, Tel: 0212 339 5061) iletmeleri gerekmektedir.

Taslak program, Senegal Ülke Bülteni, Senegal vizesi ve katılım koşulları hakkında bilgi ile Vize Başvuru Formu ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Ek :
1- Senegal Ozel Sektor Heyeti Taslak Program (1 sayfa)
2- Senegal Ülke Bülteni (20 sayfa)
3- Senegal Vizesi ve Katılım Koşulları (1 sayfa)
4- Vize Basvuru Formu (2 sayfa)