DUQM Özel Ekonomik Bölgesi Başkanı İle Çalışma Yemeği - Ankara Sanayi Odası

DUQM Özel Ekonomik Bölgesi Başkanı İle Çalışma Yemeği

    2 Ekim 2012

Tarihi  : 02.10.2012
İşareti : 05/5000-3065
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, DEİK/Türk – Oman İş Konseyi tarafından, 2-3 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemizde gerçekleştirilecek Türkiye-Oman Dokuzuncu Dönem KEK Toplantısı vesilesiyle ülkemize gelecek olan Oman tarafı KEK Eş Başkanı ve Duqm Özel Ekonomik Bölgesi Başkanı Bakan Yahya bin Said Bin Abdullah Al-Jabiri onuruna, 3 Ekim 2012 tarihinde 12:30-14:00 saatleri arasında Bebek Hotelde bir çalışma yemeği düzenleneceği bildirilmektedir. Söz konusu yemekte konuk Bakan tarafından Oman’daki işbirliği fırsatları ve yatırım olanaklarıyla ilgili bir sunum gerçekleştirileceği iletilmektedir.
 
Önemli bir LNG ( Sıvılaştırılmış Doğalgaz ) ihracatçısı konumundaki Oman, Körfez ülkelerine kıyasla petrol kaynaklarının kısıtlı olması nedeniyle ileriye dönük benimsenen ekonomi politikaları petrol dışındaki sektörlerin güçlendirilmesi ve çeşitlendirilmesi amacını taşımaktadır. Kamunun ekonomideki ağırlığının azaltılması için özelleştirmeye ağırlık veren, . küresel ekonomiyle bütünleşme yönünde ise Dünya Ticaret Örgütü, Körfez İşbirliği Konseyi ve diğer ülkelerle imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmaları sayesinde serbest ticaret kurallarını benimseyen Oman, Türk ihracatçıları için önemli bir pazar konumundadır. Türk firmaları Oman’a gıda sektöründe; canlı hayvan, et ve et mamulleri, süt ve süt ürünleri, buğday, un, pirinç, taze veya dondurulmuş sebze ve meyveler, alkolsüz içecekler, bitkisel yağlar; kağıt ürünleri, lastik tekerlekler, demir ve çelik ürünleri, ısıtma ve havalandırma ekipmanları, taşıt araçları ve yedek parçaları, mobilya ve döşeme malzemeleri, inşaat malzemeleri ve aksesuarları, pompalar, plastik borular, aydınlatma cihazları ihraç edebilirler.
 
Alt ve üstyapı projelerini de içeren müteahhitlik işleri göz önünde bulundurulduğunda ise, Türk müteahhitlik firmalarının bugüne kadar Oman’da üstlendikleri projelerin toplam değeri 5,2 milyar dolara ulaşmıştır.
 
Söz konusu toplantıya katılmak isteyenlerin, ekte yer alan katılım formunu doldurarak DEİK’e (Neslihan Kilit; nkilit@deik.org.tr; Fax: 0212 270 35 92) iletmeleri gerekmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası