DEİK / Türk – Pakistan İş Konseyi Lahor Ziyareti - Ankara Sanayi Odası

DEİK / Türk – Pakistan İş Konseyi Lahor Ziyareti

Tarihi :  31.03.2011
İşareti : 5/5000 – 1087
Yanıt : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,   
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Türk – Pakistan İş Konseyi tarafından, Lahor Sanayi ve Ticaret Odası (LCCI) ve Pencap Yatırım ve Ticaret Kurulu (PBIT) işbirliği ile Mayıs ayının ilk haftasında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Lahor şehrine üst düzey ve kısıtlı katılımlı bir işadamı ziyaretinin düzenleneceği bildirilmektedir.

Pakistan GSYİH’sının %60’ını oluşturan Pencap eyaletinin başkenti ve ülkenin en kalabalık ikinci şehri olan Lahor’un GSYİH’sı 40 milyar dolar olup, ortalama büyüme hızı %5,6’dır. Lahor’un Pakistan’ın GSYİH’na katkısı %13,2 düzeyinde olup, 2025 yılında GSYİH’sının 102 milyar dolara yükselmesi öngörülmektedir. Hızla kalkınan ekonomisi sayesinde Lahor’un, Türk işadamları için cazip bir pazar konumunda bulunduğu ve Lahor’a gerçekleştirilecek bu ziyaret ile başta enerji, altyapı ve tarım sektörleri olmak üzere Pencap eyaletinde yatırım yapılabilecek teknik çalışmaları tamamlanmış somut projelerin değerlendirileceği vurgulanmaktadır.

Lahor’da istihdam, hızla kalkınan ekonomisi sayesinde, üretim sektörlerinden servis sektörlerine kaymaktadır. İş gücünün %42’si finans ve bankacılık, emlak ve gayrimenkul, sosyal hizmetler gibi sektörlerde çalışmaktadır. Lahor, Pakistan’ın en büyük yazılım üreten şehridir ve bu alanda ucuz, iyi eğitimli ve İngilizce bilen genç nüfusuyla büyük rekabet üstünlüğüne sahiptir. Ayrıca Lahor, ülkenin en önemli tekstil merkezlerinden biridir. Bunun yanı sıra öne çıkabilecek diğer önemli yatırım alanları; otomotiv, deri giyim, süt ve süt ürünleri, ambalaj, mücevherat, mobilya, tıbbi malzemeler ve gıda alanında soğutma depoları ve kesimhanelerdir. Madencilik alanında ise Lahor, kömür, alçı ve kireçtaşı, silisli kum, demir, mermer & granit üretiminde ön plana çıkmaktadır.

Bu çerçevede, bahsi geçen projeler ve öne çıkan sektörlerde ortak yatırım yapılabilecek muhtemel Pakistanlı firmaların organizasyon öncesinde belirlenebilmesi için sözkonusu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin, ilgi duyduğu alanları da belirterek kayıt formunu doldurmaları ve Lahor ziyareti katılım teyitlerini DEİK’e (Ömer Ertüm, tel: 0212 339 50 25 / faks: 0212 270 37 84, e-mail: oertum@deik.org.tr) en geç 15 Nisan 2011 Cuma günü mesai saati bitimine kadar iletmeleri gerekmektedir.
Bilgilerinize sunarız.  
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası