DEİK Türk- Kazak İş Konseyi Hk. - Ankara Sanayi Odası

DEİK Türk- Kazak İş Konseyi Hk.

    20 Eylül 2011

Tarihi     : 20.09.2011
İşareti    :
05/5000-2853
Yanıt      : dim@aso.org.tr  
 
 
Sayın Üyemiz, 
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, DEİK Türk- Kazak İş Konseyi’nin 08-09 Eylül 2011 tarihlerinde Astana’da gerçekleştirdiği temaslarda, Kazakistan’da mevcut olan iş ve yatırım imkanlarının Türk özel sektörüne daha etkin tanıtılması, Kazakistan pazarına yatırımcı olarak girmek isteyen Türk firmalarına azami ölçüde destek olunması ve bu konuda somut çalışmalar yapılmasının kararlaştırıldığı bildirilmektedir. Kazakistan’ın iş yapma kolaylığı ve yatırım ortamı açısından Bağımsız Devletler Topluluğu (Azerbaycan,  Beyaz Rusya,  Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan,  Moldova, Özbekistan, Rusya,  Tacikistan, Ukrayna) arasında en elverişli koşullara sahip ülke olmasının bu çalışmalar için uygun bir zemin oluşturulduğu bildirilmektedir.
 
Bu çerçevede, Kazakistan Cumhuriyet Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanlığı, Kazakistan Ulusal İhracat ve Yatırım Ajansı (KAZNEX INVEST) ve diğer kurumların yetkililerinden oluşan bir heyetin, Türk firmaları ile doğrudan görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul’a geleceği belirtilmektedir. Söz konusu görüşmelerin, 27 – 28 Eylül 2011 tarihlerinde DEİK’te yapılacağı ifade edilmektedir.
 
Görüşmelerde üzerinde durulacak ve Kazakistan tarafının yabancı yatırımcı beklediği projelere ilişkin bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşılmaktadır.
 
 
Bahse konu yatırım projeleri ile ilgilenen ve Kazakistanlı yetkililerle görüşme yapmak isteyen üyelerimizin, ilgilendirdikleri projeleri de belirterek, 26 Eylül 2011, Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Elnur Osmanov, Tel: 0212 339 50 67, E-posta: eosmanov@deik.org.tr) müracaat etmeleri gerekmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası