“Daha hızlı büyüme için zihniyet değişimine ihtiyacımız var” - Ankara Sanayi Odası

“Daha hızlı büyüme için zihniyet değişimine ihtiyacımız var”

    31 Mart 2016

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, yüzde 4’lük 2015 yılı büyümesini değerlendirirken, “Bizim beklentimiz de büyümenin yüzde 4 civarında olabileceği yönündeydi. Ekonominin gösterdiği performans, küresel ekonominin içinde bulunduğu koşullar ve bizimle aynı sınıftaki ülkelere baktığımızda bu büyümeye iyi denebilir. Kuşkusuz, Türkiye’nin ekonomik büyüme potansiyeli bunun üstündedir. Ancak, yüksek büyüme potansiyelini gerçekleştirmek için öncelikle kafaların değişmesi gerekir. Dünyada Sanayi 4,0’ın, Analitik 3,0’ın, yeni iş yapma yöntem ve şekillerinin konuşulduğu bu ortamda bizim de iş dünyası ve sanayiciler olarak bir zihniyet değişimine ihtiyacımız var” dedi.

Yeni bir dünya kurulmakta, bu dünyaya ayak uyduracak şekilde işlerimizi organize etmemiz lazım diyen Özdebir, “Ocak ayında yatırım malları üretiminde %0,2, ithalatında ise %17’lik bir düşüş olmuştur. Bu insanların beklentisinin, yatırım hedeflerinin çok iyimser olmadığını, yatırım ortamının iyi olmadığını gösteriyor, bunu bir kere çözmemiz, insanlara moral vermemiz lazım, yatırım şevkini artırmamız lazım” diye konuştu.

TİM verilerine göre ihracatın kilogram değerinin 1,6 dolardan 1,1 dolara gerilediğine diğer yandan, Şubat 2015’ten Şubat 2016’ya ihracatın kilogram olarak 7,6 milyar kilodan 9,6 milyar kiloya yükseldiğine dikkat çeken Özdebir, “Miktardaki artış %26 iken ihracat gelirlerindeki artış sadece %3,1 düzeyinde kalmıştır. Artmasını beklerken kendimizi kilogramı 1,1 dolara doğru inen ihracat değerinde bulduk. Bu gelişme, bizim her zaman ifade ettiğimiz bir konuyu tekrar gözler önüne sermektedir. Ürettiğimiz ürünlerin fiyatlarını kontrol edebilmemiz için yüksek katma değerli, teknolojik ürün ve marka geliştirmek zorundayız. Bunun için iş yapma yöntemlerimizi değiştirmek, beşeri sermayemizin niteliğini yükseltmek gerekir. Ama bunun için öncelikle bir zihniyet değişimine ihtiyacımız var. 20’nci yüzyılın zihniyetiyle 21’inci yüzyılda rekabet etmek zor hatta imkansız. Firmalarımızın dönüşümünü kolaylaştıracak mikro reformlar, başta hukuk reformu olmak üzere yatırım ortamını iyileştirecek yapısal reformlar mutlaka gerçekleştirilmelidir ” dedi.