Cumhurbaşkanımızın Birleşik Arap Emirlikleri’ni Ziyareti Hk. - Ankara Sanayi Odası

Cumhurbaşkanımızın Birleşik Arap Emirlikleri’ni Ziyareti Hk.

    13 Ocak 2012

Tarih: 13.01.2012
İşareti : 05/5000- 194
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gelen bir yazıda, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL’ün, 29 Ocak – 1 Şubat 2012 tarihlerinde, Birleşik Arap Emirlikleri ( BAE)’ne resmi bir ziyaret gerçekleştireceği bildirilmektedir. Özel uçakla yapılacak sözkonusu ziyarette, Sayın Cumhurbaşkanımıza, TOBB organizasyonunda, TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında anılıan ülkede iş yapan ve iş yapmayı planlayan firmaların, Yönetim Kurulu Başkanları ve CEO’larından oluşan bir heyetin refakat etmesinin planlandığı belirtilmektedir.
 
Söz konusu ziyaretin, Abu Dhabi (29-30 Ocak) ve Dubai ( 31 Ocak- 1 Şubat) şehirlerini kapsaması planlanmaktadır. 30 Ocak 2012 tarihinde, özel sektör heyeti için Abu Dhabi Ekonomik Kalkınma Dairesi tarafından, “Abu Dhabi 2030 vizyonu” ve Abu Dhabi Destek Ajansı tarafından ülkedeki yatırım ve işbirliği imkanları ve önümüzdeki dönem yapılacak projeleri konu alan sunumların yapılacağı ifade edilmektedir. Sunumların ardından, tamamlandığında dünyanın en büyük sanayi bölgesi olması beklenen Abu Dhabi Khalifa limanı ve Sanayi Bölgesinin ziyaret edileceği ve ilgili yetkililer tarafından heyete brifing verileceği belirtilmektedir.
 
31 Ocak 2012 tarihinde Dubai’de resmi heyette yer alacak Bakanlarımız ve özel sektör temsilcilerimiz ile BAE İş Forumu’nun gerçekleştirileceği vurgulanmaktadır. Yazıda devamla, anılan Forumu, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL’ün onurlandırarak, katılımcılara hitap etmelerinin öngörüldüğü belirtilmektedir.
 
Bankacılık – finans, gaz – petrol, gayrimenkul, müteahhitlik, gıda, demir-çelik, değerli madenler, hazır giyim, elektrik/elektronik ve turizm sektörlerinin, BAE ile işbirliği potansiyeli yüksek olan alanlar olarak tespit edildiği bildirilmektedir. Ziyaret sırasında, muhtelif sektörlerde her iki ülkenin özel sektör temsilcilerinin de bir araya gelmelerinin sağlanması planlanmaktadır.
 
Türkiye’nin BAE’ne ihracatının Ocak-Kasım 2011 döneminde önceki yılın aynı dönemine oranla %13.7 artarak, 3.3 milyar dolar seviyesine yükseldiği, ithalatının ise aynı dönemde %142 oranında artarak 1,5 milyar dolar rakamına ulaştığı vurgulanmaktadır. Türkiye ve BAE arasındaki toplam ticaret hacminin ise %36 oranında artarak, 4.8 milyar dolar civarında seyrettiği ifade edilmektedir.
 
BAE’nin dünyanın 5. büyük petrol ve 7.büyük doğal gaz rezervine sahip olduğu ve BAE’nin ülke gelir kaynaklarını çeşitlendirmeye yönelik devlet politikası ve özel sektör faaliyetlerinde yaşanan canlanma neticesinde, petrol-dışı gelirdeki payının gittikçe arttığı belirtilmektedir. Bu bağlamda, üretim sektörüne “Abu Dhabi 2030 Vizyonu” çerçevesinde 200 milyon dolar yatırım yapılması öngörülmekte ve üretime yönelik yapılacak yatırımlarla, önümüzdeki 15 yıl içinde BAE’de petrol gelirlerine bağımlılığın yüzde 10 oranında azaltılması planlandığı bildirilmektedir.
 
BAE’nin petrol dışı üretim planlamalarına yönelmesinin ise, yüksek satın alma gücü, geniş tedarik yelpazesi ve coğrafi yakınlığının, ülkemiz için ciddi işbirliği ve yatırım fırsatları sağladığı vurgulanmaktadır.
 
Ziyarete katılacak olan özel sektör heyetinin BAE Büyükelçiliği’ne iletileceği ve vize başvurularının katılımcıların kendileri tarafından yapılacağı belirtilmektedir. Heyetin oluşturulmasında, mevcut kapasite çerçevesinde, katılımcıların avans tutarını ödemiş olmaları ve başvuru sırası dikkate alınacaktır.
 
Başvuru sırasında katılımcılardan 2.000 ABD Doları avans alınacak olup, katılım bedelinin kesinleşmesini müteakip, bakiye tutarı ziyaret öncesi katılımcılardan tahsil edilecektir. Katılım ücreti ve organizasyon hizmetleri katılımcıların sayısına göre tespit edilecektir. Katılım teyidini bildirip, avans ödemesini yapmış olan katılımcıların ziyarete katılmaktan vazgeçmeleri halinde, en geç 23 Ocak 2012 saat 17.00’te kadar TOBB’a yazılı olarak bildirmeleri şartıyla avans olarak yapılan ödeme iade edilecektir.
 
Bu çerçevede, sözkonusu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan katılım formuna bir resim ekleyip, eksiksiz doldurarak, aşağıda verilen TOBB Dolar hesabına, 2.000 ABD Doları tutarındaki avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren, katılımcının isminin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 18 Ocak 2012 Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (e-posta : bae@tobb.org.tr, faks: 0312 218 22 09) iletmeleri hususunu bilgilerinize sunarız.   
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası
 
 
Ek Katılım Formu
Banka adı/şube: TÜRKİYE İŞ BANKASI-Akay Şubesi
Swift Kodu: ISBKTRISXXX
Hesap Numarası: 12766
Hesap birimi: ($)
Hesap Adı: TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ
IBAN: TR67 0006 4000 0024 2010 0127 66