Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün Letonya – Litvanya Ziyareti Kapsamında Türk İş Adam - Ankara Sanayi Odası

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün Letonya – Litvanya Ziyareti Kapsamında Türk İş Adam

    31 Mayıs 2012

Tarihi  :  30.05.2012
İşareti : 05/5000-1831
İrtibat  : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün, 1-5 Temmuz 2012 tarihlerinde, Letonya (1-3 Temmuz) ve Litvanya’ya (3-5 Temmuz) resmi bir ziyaret gerçekleştireceği bildirilmektedir. Söz konusu ziyarette, Sayın Cumhurbaşkanımıza, TOBB ve DEİK işbirliğinde, Sn.M.Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında bir özel sektör heyetinin refakat etmesi planlanmaktadır. Ziyaret, Sayın Cumhurbaşkanımızın da onurlandıracağı özel uçak ile yapılacaktır.

Ziyaretin, Riga (1-3 Temmuz) ve Vilnius (3- 5 Temmuz) şehirlerini kapsaması öngörülmektedir. Anılan ziyaret kapsamında, 2 Temmuz 2012 tarihinde, Riga’da, “Türkiye-Letonya İş Forumu”; 4 Temmuz 2012 tarihinde ise Vilnius’da “Türkiye-Litvanya İş Forumu” düzenlenecektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve ilgili ülkelerin üst düzey yetkililerinin onurlandıracağı söz konusu forumlara anılan ülkelerin iş çevrelerinin de geniş katılımı beklenmektedir.

İş Forumu kapsamında, katılımcıların sektörlerine ve taleplerine göre firma eşleşmeleri düzenlenmesi öngörülmektedir.

İskandinav ülkeleri ile AB ülkeleri arasına bir köprü görevi üstlenmeye çalışan Litvanya ulaştırma altyapısını Trans-Avrupa şebekesine ekleyerek, ülkeyi bir lojistik merkez haline dönüştürmeyi ve Baltık ve Karadeniz bölgelerini birbirine bağlayan ulaştırma altyapı projelerini hayata geçirmeyi planlamaktadır. Bu itibarla, Litvanya ile başta lojistik ve inşaat sektörleri olmak üzere enformasyon ve bilişim teknolojileri, enerji, tekstil, makine, metal endüstrisi, gıda ve tarım (yaş sebze-meyve) alanlarında önemli işbirliği fırsatları mevcuttur.

Ziyaretin, konaklama, uçak, transferler, yemek vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere, katılımcıların 1.500 Avro avans ödemeleri beklenmektedir. Katılım bedelinin kesinleşmesini müteakip, bakiye tutar ziyaret öncesinde katılımcılardan tahsil edilecektir.

Söz konusu toplantının detaylı programı ve diğer bilgileri ile kesin katılım ücreti katılımcılara bilahare bildirilecektir. Ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin aşağıda verilen DEİK’ın T.İş Bankası Beyoğlu Şubesi TR67 0006 4000 0021 0113 3145 86 nolu Avro hesabına, 1.500 Avro tutarındaki avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren, katılımcının isminin ve Letonya-Litvanya ziyaretinin ibaresinin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 11 Haziran 2012 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar letonyalitvanya@tobb.org.tr, adresine ve/veya
0312 218 22 09 numaralı faksa iletmeleri gerekmektedir.

Ayrıca, ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin ekte yer alan, “Letonya-Litvanya Ziyareti Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu’’na yüksek çözünürlüklü ve jpeg formatında bir resim ekleyip, eksiksiz doldurarak, en geç 11 Haziran 2012 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar, TOBB’a (E-mail: letonyalitvanya@tobb.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

Katılım ücreti ve organizasyon hizmetleri, katılımcıların sayısına göre tespit edilmektedir. Bu itibarla, katılım teyidini bildirip, avans ödemesini yapmış olan katılımcıların ziyarete katılmaktan vazgeçmeleri halinde, en geç 23 Haziran 2012 saat 17:00’ye kadar TOBB’a yazılı olarak bildirmeleri kaydıyla avans olarak yapılan ödeme iade edilebilecektir.

Özel Sektör Heyeti Başvuru Formuna ve ikili görüşmeler ile ilgilenen Litvanya firma listesine;
 TOBB’un “-http://www.tobb.org.tr/DEID/Sayfalar/AnaSayfa.aspx”
-DEİK’in “http://www.deik.org.tr/D-30/Duyurular.html”
adreslerinden erişilebilmektedir.

Anılan ülkelere seyahat edenlerin geçerli Schengen vizelerinin geçerlilik süresi devam eden pasaportta olması gerekmektedir. Schengen vizesi eski pasaportunda olup, hem eski hem yeni pasaportu ile seyahat edenlerin, Letonya’ya girişlerine izin verilmemektedir.Bu itibarla, ziyarete katılmak isteyen temsilcilerin Schengen vizelerinin geçerlilik süresi devam eden pasaportlarında bulunması önem arz etmektedir.

Schengen vizesi olmayan katılımcıların ise vizelerini ilk giriş ülkesi olan Letonya Büyükelçiliğinden almaları gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay olması gerekmektedir. (Schengen vize başvuru şartları geçerlidir.) Vize başvuruları katılımcıların kendileri tarafından yapılacak olup, ziyarete katılacak olan özel sektör heyetinin bilgileri Letonya Büyükelçiliği’ne TOBB tarafından iletilecektir.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Ek: Özel Sektör Heyeti Katılım Formu

Detaylı bilgi için irtibat kişisi:
TOBB – Sn. Damla Çağlar (Tel: 0312. 218 2226; e-posta:damla.caglar@tobb.org.tr)