Cibuti Heyetinin Türkiye İhracatçılar Meclisi’ni Ziyareti - Ankara Sanayi Odası

Cibuti Heyetinin Türkiye İhracatçılar Meclisi’ni Ziyareti

Tarih: 04.04.2016
İşareti: 05/ 5000-792 
İrtibat: dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz, 
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda, Ekonomi Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atfen Türk firmalarının Afrika’ya yönelik ihracatlarında stratejik bir açılım noktasına ihtiyaç bulunduğundan hareketle, Cibuti’de bir Özel Ekonomik Bölge (ÖEB) kurulmasına yönelik çalışmalara başlanmış olup bu çerçevede 2014 ve 2015 yılları içinde ÖEB’ye ilişkin mevzuat çalışmaları ve çeşitli alan ziyaretleri gerçekleştirildiği bildirilmektedir. Bu kapsamda, konuya ilişkin bir Mutabakat Zaptı (MOU) 10 Aralık 2014 tarihinde, anılan ÖEB’ye arazi tahsisine ilişkin Protokol ise 25 Ocak 2015 tarihinde dönemin Ekonomi Bakanı Sn. Nihat ZEYBEKCİ ve Cibuti Sanayiden Sorumlu Ekonomi ve Maliye Bakanı Sn. İlyas Moussa DAWALEH tarafından imzalanmıştır.
 
Anılan EÖB’ye yönelik olarak. TİM tarafından başlatılan fizibilite çalışmasının önümüzdeki dönemde devam ettirilmesi öngörülmektedir. Bu çerçevede, gerek söz konusu ÖEB projesinin özel sektöre tanıtılması gerek Cibuti’deki yatırım olanakları hakkında iş çevrelerinin bilgilendirilmesi amacıyla, Cibuti Sanayiden Sorumlu Ekonomi ve Maliye Bakanı Sn. İlyas Moussa DAWALEH başkanlığında bir heyet ülkemizi ziyaret edecektir.
 
Anılan ziyaret çerçevesinde, 20 Nisan 2016 Çarşamba günü Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilecek olan Cibuti heyetinin iş çevrelerimizle bir araya getirilmesi ve Cibuti’deki yatırım olanakları kurulması planlanan ÖEB hakkında bir bilgilendirme seminerinin düzenleneceği programa katılmak isteyenlerin 18 Nisan 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://goo.gl/UK1r9H linkinde yer alan başvuru formunu doldurmaları gerektiği hususunu bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası