(Çevre Yenilik) Projelerine 35 milyon Euro’luk Teklif Çağrısı - Ankara Sanayi Odası

(Çevre Yenilik) Projelerine 35 milyon Euro’luk Teklif Çağrısı

Avrupa Komisyonu, Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Programı (CIP) Kapsamında Eco-İnnovasyon (Çevre Yenilik) Projelerine 35 milyon Euro’luk Teklif Çağrısı
 
Tarihi   :  14.06.2010
İşareti    : 5/5000 – 1928
Yanıt      : dim@aso.org.tr  
 
Sayın Üyemiz;
 
Avrupa Komisyonu, Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Programı (CIP) kapsamında mali olarak desteklenecek eco-innovasyon (çevre yenilik) projelerine yönelik 35 milyon Euro’luk bir teklif çağrısı başlatılmıştır. 2010 CIP Çevre-Yenilik teklif çağrıları kapsamında, materyallerin geri dönüşümü, sürdürülebilir yapı malzemeleri, gıda ve içecek sektörü ile çevre dostu iş uygulamaları (green business) alanındaki yeni projelere fon sağlanacaktır. Bu kapsamda, piyasalara giriş için kendilerine destek arayan ve çevre dostu ürünler ya da hizmetler sunan küçük ölçekli teşebbüslerin başvuruları özellikle beklenmektedir. Çağrı 9 Eylül 2010 tarihine kadar açık kalacaktır.
 
Çağrı şu dört temel alanı kapsamaktadır:
•    Materyallerin geri dönüşümü
•    Sürdürülebilir yapı malzemeleri
•    Gıda ve içecek sektörü
•    Çevreye duyarlı işletmeler

Bu çağrı özellikle, teknik olarak kanıtlanmış çevre dostu bir ürün, proses veya hizmet geliştirmiş olup halihazırda piyasada yerini arayan KOBİ’lere yöneliktir. Çağrı kapsamında, toplam proje maliyetinin %50’ye varan kısmının doğrudan eş finansman yoluyla destekleyecek hibelerin verilmesi öngörülmektedir. 2010 senesine yönelik 35 milyon Euro’luk fon sayesinde 45 ila 50 kadar yeni projenin hayata geçirilmesi beklenmektedir.

Projelerin seçiminde yenilikçi yaklaşımlar, piyasada taklit edilme potansiyeli ve özellikle kaynak verimliliği açısından Avrupa’nın çevre politikalarına sağlanacak katkılar dikkate alınacaktır.
 
Çağrıyla ilgili tüm belgeler için: http://ec.europa.eu/environment/eco-innovation/application_en.htm. Avrupa’nın farklı köşelerinde ulusal bilgilendirme günleri düzenlenecektir. Konuyla ilgili önemli tarihler ve bu faaliyetlerin düzenleneceği yerler ile ilgili bilgilere http://ec.europa.eu/environment/eco-innovation/events_en.htm adresinden ulaşılabilir.       
     
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası