Çeşitli Duyurular - Ankara Sanayi Odası

Çeşitli Duyurular

Sayın Üyemiz,   

ALMANYA – B.A.E. – KATAR TİCARET VE YATIRIM İMKANLARI SEMİNERİ (DEĞİŞİKLİK) 

İGEME ve Ankara Ticaret Odası işbirliği ile yurtdışından dönen Ticaret Müşavirlerimizin görev yaptıkları ülkeye ilişkin bilgi ve birikimlerinin iş çevrelerine aktarılması amacıyla “ÜLKE SOHBET TOPLANTILARI” düzenlenmektedir.

Daha önceden “Filipinler-Almanya Ülke Sohbet Toplantıları” şeklinde duyurusu yapılan, ancak Sn. İmran ER’in DTM tarafından görevlendirilmesi üzerine Filipinler bölümü iptal edilmek zorunda kalan toplantımız, aynı tarih ve aynı yerde “Almanya-B.A.E.-Katar Ülke Sohbet Toplantıları” şeklinde gerçekleştirilecektir.

Bu çerçevede bir önceki dönem Hamburg eski Ticaret Ateşesi Sn. Mehmet Kudret CERAN ve Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’da yerinde pazar araştırması yapan İGEME Sanayi Dairesi Şube Müdürü Sn. Gülsevin ONUR ve İGEME Sanayi Dairesi Uzmanı Sn. Mevlüt Tuğrul GÖRGÜN’ün katılımlarıyla, bu pazarlara yönelik deneyim ve pratik ticari bilgilerinin paylaşılacağı “Almanya – B.A.E. -Katar Ülke Sohbet Toplantıları”, 10 Haziran 2008 Salı günü saat 14.00’de Ankara Ticaret Odası’nda düzenlenecektir.

Söz konusu toplantıda belirtilen ülkelerin;

–         Dış ticareti ve mevzuatı,

–         İkili ticarette karşılaşılan önemli olaylar,

–         Söz konusu ülkelerde iş kurma ve yatırım yapma imkânları ve prosedürleri,

–         İlgili pazarlara giriş kanalları,

–         Yeni pazarlara açılım için söz konusu ülkelerin sunduğu imkânlar,

–         İlgili pazarlarla yürütülebilecek ortak proje ve işbirliği alanları,

–         Dış ticaret ile ilgili kurum ve kuruluşlar,

–         Bu ülkelerle ilgili ihracatçılarımıza öneri ve tavsiyeler,

–         İlgili ülke bilgilerine nasıl ulaşılacağı,

         v.b. konular ihracatçılarımıza aktarılacaktır. Bu ülkelerle ilgili genel bilgilere ilave olarak spesifik sorular da cevaplandırılacaktır.

Katılım ücretsiz olup, başvuru için aşağıda iletişim bilgileri verilen yetkili ile temasa geçilip kayıt yaptırılması önemle rica olunur.

İlgili kişi : Ertunga Güldirim ,Tel : 0-312-285 79 50/131,  E-mail : ertunga@atonet.org.tr  

 

ŞANGAY HEYETİNİN ZİYARETİ  

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu kaynaklı bir yazıda; Asya-Pasifik Bölgesi’nin en önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelen Şanghay ile İstanbul arasında “kardeş kent” ilişkisi kurulmasının 20. Yıldönümü vesilesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daveti ile Şanghay Belediyesi yetkilileri ve kentin en önemli iş adamlarından oluşan bir heyetin 9-11 Haziran 2008 tarihleri arasında İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirecekleri belirtilmektedir.

Yazıda, söz konusu heyetin, Türk iş dünyası ile bir araya gelmesini temin eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ç.H.C. İstanbul Başkonsolosluğu, DEİK/Türk – Çin İş Konseyi ve İstanbul Ticaret Odası işbirliği ile 10 Haziran 2008 tarihinde, Radisson SAS Airport Otel Balo Salonu’nda “Şanghay – İstanbul Ekonomik ve Ticari İşbirliği Forumu” gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.

Firmalar arası ikili görüşmeler ağırlıklı gerçekleştirilecek olan forumda katılımcılara Çin ve Şanghay ekonomisi ve işbirliği fırsatları ile “2010 Shangai EXPO” etkinliği ili ilgili bilgi verileceği anılan yazıda belirtilmektedir.

Katılımcı firmaların listesini temin etmek ve söz konusu programa katılmak isteyenlerin, en geç 9 Haziran 2008 tarihine kadar DEİK’e başvurmaları (Tel: 212 339 50 74 Faks: 212 270 35 92 veya e-mail: cozbay@deik.org.tr) rica olunur.   

 

İNTERNET ARACILIĞIYLA KORELİ İŞADAMLARI HEYETİNE ULAŞIM

İstanbul’da faaliyet gösteren Kore Ticaret Merkezi’nden alınan bir mail duyurusunda; 24-26 Haziran tarihleri arasında, Merkezin Levent’teki ofisinde, internet aracılığıyla, “MACHINERY & AUTO PARTS B2B e-Trade Delegation” adlı firma görüşmeleri gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Koreli firmaların bilgilerini edinmek, söz konusu görüşmelere katılmak veya detaylı bilgi almak isteyenlerin, ist1@koreatrade.com.tr adresine veya 0-212-325 36 46 nolu telefona başvurmaları rica olunur.   

 

“AGROMARKET TRADING LTD.” ÜNVANLI FİRMA HAKKINDA UYARI

Novorossisk Ticaret Ataşeliğimiz kaynaklı bir yazıda; Agromarket Trading Ltd. Şti. unvanlı Rus kereste ihracatçısı firmanın Türk firmaları ile ticari anlaşmazlık yaşadığı ve daha önce Arap ülkelerine yaptığı ihracatlarda da benzer sorunlu işlemler gerçekleştiren söz konusu firmanın ticari ahlâka sığmayan davranışları nedeniyle 2007 yılı içinde Novorossisk Ticaret Odası üyeliğinden çıkarıldığı belirtilerek, Türk firmalarının anılan firma ile iş yapmamaları konusunda uyarılmaları istenmektedir. Bilgilerinize sunulur.