Büyüme rakamlarını değerlendiren ASO Başkanı Özdebir

    10 Haziran 2014

Büyüme rakamlarını değerlendiren ASO Başkanı Özdebir:
“PPK bir ara toplantıyla faiz indirimine gitmelidir”
İlk çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, sanayideki üretim artışından kaynaklanan ve beklentilerin üzerinde gelen artışı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.  Özdebir’in açıklaması Şöyle:
“Sanayi üretiminin artış hızı beklentileri aşarak Nisanda yüzde 4,6 oldu. Böylece yılın ilk dört ayında sanayi üretimindeki artış hızı yüzde 5,1 oldu. Sanayideki bu üretim artışının büyüme üzerindeki etkisi de hissediliyor. 1. Çeyrekte imalat sanayiindeki üretim artışı yüzde 4,9 oldu. Sanayideki üretim artışı bu çeyrekte de ekonomik büyümenin önünde gitmekte, sanayi ekonomik büyümenin lokomotifi olma rolünü sürdürmektedir. 1. Çeyrekte ihracattaki yüzde 11,8’lik büyüme de büyümenin kalitesini olumlu etkilemiş, cari işlemler açığı üzerindeki baskıyı hafifletmiştir. İhracat artışı, ülkemizde rekabetçi kurun ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye, aşırı değerli TL’den çok çekmiş, bir zamanlar ülkemizde yapılan üretim yapılamaz hale gelmişti. TL’nin değerinin rekabetçi düzeylere gelmesiyle birlikte aramalı üretiminde de artış gözlemlemekteyiz. Bu gelişme de cari işlemler açığı üzerindeki baskıyı hafifletmektedir” dedi.
1. Çeyrekte özel yatırım harcamalarındaki gerilemenin siyasi belirsizlikler ve kurdaki hareketlenme nedeniyle yatırım kararlarının ertelenmesinden kaynaklandığını düşündüğünü belirten Özdebir, bu durumun önümüzdeki dönemde değişmesini ve yatırımların önünün açılmasını beklediğini söyledi. Özdebir, “Beklenenin üzerindeki büyümenin Merkez Bankası üzerindeki faiz indirimi yönündeki baskıları azaltacağını düşünmek bir yanılgı olur. Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirim ve parasal genişleme kararı ve ABD’de faizlerin daha uzunca bir süre artmayacağının belli olmasıyla birlikte TL üzerinde değerlenme yönünde baskılar oluşmaktadır. Bunun önüne geçmek için Para Politikası Kurulu, normal toplantı zamanını beklemeden bir ara toplantı yaparak faizlerde indirime gitmeli ve piyasalara güçlü bir sinyal vermelidir” dedi.