BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİREN ASO BAŞKANI ÖZDEBİR: TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN TÜRKİYE YOLUNA DEVAM EDİYOR

    11 Eylül 2017

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, 2017 yılının ikinci çeyreğindeki yüzde 5.1’lik büyümeyi değerlendirirken, “Her ne kadar beklentilerin altında kalmış gibi görünse de Türkiye’nin ikinci çeyrek büyüme rakamı tatmin edici seviyededir. Sanayinin ve özelde imalat sanayinin %6’nın üzerinde büyümüş olması Türk sanayicileri olarak bizleri memnun etmiştir. Bu başarıda siyasi iradenin zamanında aldığı tedbirler kuşkusuz etkili olmuştur. Önemli olan siyasi irade ve özel sektörün uyum içerisinde sürdürülebilir bir büyümeyi tesis etmesidir” dedi.

Özdebir açıklamasına şöyle devam etti:

“Yakın geçmişte neredeyse tüm uluslararası kuruluşların Türkiye’nin büyüme beklentilerini revize etmesi, bu kuruluşların Türkiye’ye olan bakış açılarını değiştirdikleri şeklinde yorumlanmamalıdır. Yılın genelindeki büyüme performansı ile Türkiye, gelişmekte olan ülkelerden pozitif ayrışacaktır. Son dönemde Türk Lirasının Dolar karşısında, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine kıyasla değerinin artması, yatırımcıların Türkiye algısını net bir şekilde ortaya koymaktadır.”

2015 yılının 2. Çeyreğinde %5.8, 2016 yılının aynı döneminde ise %4.8,  büyüyen imalat sanayinin bu kez %6,3’lük büyüme performansı yakaladığına dikkat çeken Özdebir, “Nisan ve Haziran aylarında imalat sanayi üretim endeksleri değerinin zirve yapması, bu performansın öncü göstergeleridir. Sanayi ciro endeksi Haziran ayında geçen senenin aynı ayına göre %22,5 yukarıda görünmektedir. Bugün de büyüme rakamları ile somutlaştırılan bu performans bize, tüm zorluklarına rağmen Türkiye ve Türk sanayicisinin yoluna devam ettiğini göstermektedir” dedi.

Özdebir, bu yıl küresel jeopolitik riskler dışında olası başka bir risk alanı öngörülmediğini de vurgulayarak, “FED’in faiz politikasında değişiklik beklenmemesi, AB’nin devam eden parasal genişlemesinin yıl sonuna kadar devam edecek olması küresel ekonomik belirsizliği azaltmıştır. Güçlü iç talep ve ihracatın itici gücü ile birlikte Türkiye’nin büyümesinin önünde somut bir engel görünmemektedir” diye konuştu.