Bozcaada - Ankara Sanayi Odası

Bozcaada

Bozcaada

BozcaadaTürkiye’nin üçüncü büyük adasıdır. Çanakkale’ye bağlı olan bu tarihi ada Çanakkale Boğazının girişinde stratejik bir öneme ve turizm açısından da doğal güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor olması açısından büyük bir ilgiye sahip. Genellikle yaz aylarında kalabalık olan bu ada kış aylarında sadece yerli halkın kalmasından dolayı pek kalabalık olduğu söylenemez. Çanakkale’nin Geyikli ilçesinden arabalı vapur ile ulaşımı mümkündür ayrıca adaya Çanakkale merkezinden deniz otobüsü seferleri de mevcuttur. Adada genellikle şarap üretimi ve balıkçılık ön planda olup 1990’lı yıllardan itibaren turizmde önem kazanmıştır. Bozcada şaraplık üzümleri ve şaraplarıyla ünlüdür.

Adanın bir numaralı plajı olan Ayazma plajı ince taneli, altın sarısı kumu ve etrafında ki restoranlar ve kafeler sayesinde popülerliğini koruyor. Bu plajın dışında Sulubahçe ve Habbele plajları da diğer ünlü plajlardandır. Adada dolmuş ile ulaşım mümkündür. Dolmuşun dışında motor ve bisiklet kiralamak çok yaygındır. Yaz aylarında her on beş dakikada bir dolmuş kalkmaktadır. Eylül aylarında “bağbozumu” festivalleri vardır. Bunun yanı sıra adanın ihtişamlı olan kalesi de görülmeye değer yerlerdendir. Türkiye de rüzgar ile enerji üretilen az yerlerden biriside Bozcadadır. Rüzgar gülleri, güneşin batışı sırasında çok hoş bir manzara seyretmemize olanak sunuyor. Çok hareketli olmasa bile adada gece, eğlence hayatı vardır. Adanın merkezinde sadece bir tane müzikli bar bulunmaktadır. Bu adaya gelenler genelde sakinlik, dinginlik ve dinlenmek amaçlı bu adaya gelmektedir. Kafanızı dinleyebileceğiniz Bocazada Pansiyonları vardır. Bozcada Pansiyonları genellikle merkezlerde toplanmışlardır. Her türlü, çeşit çeşit pansiyon bulmak mümkündür. Mütevazi pansiyonlar, daha büyük oteller, kiralık evler gibi seçenekler çoktur. İnternetten Bozcaada Pansiyonları hakkında çok geniş bir bilgiye ve rehberlere ulaşabileceğiniz gibi belgeseller ve gezi yazılarından da geniş bilgilere ulaşmanız mümkündür. Ada kıyıları balıklar için çok güzel bir sığınak olduğu için burada ki canlı yaşamının korunması ve devamlılığının sağlanabilmesi için bu bölgelerde trolle avlanmak yasaktır. Bu bölge daha çok amatör olan balıkçıların heveslerini gidermek için geldiği yerler olduğu için amatör balıkçıların yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir. Adada en ucuz ve en yaygın barınma, konaklama türü kesinlikle pansiyonlardır ve hem Türkler hem Rumlar tarafından kiralanan birçok pansiyonlar bulunmaktadır. Bazı adalı ailelerde tarihi yapıda ki evlerini gelen turistlere seve seve kiralamakta istekli gibi görünüyor. Son zamanlarda ada içerisinde oteller çok fazla yaygınlaşmaya başlamıştır ve konaklama sıkıntısı gibi bir sıkıntı tamamen adada yok olmuştur. Her şey dahil gibi bir bakış, hizmet adada olmadığı için genelde ufak pansiyonlar, kiralık evler daha mantıklı seçimler olabilir.

Bozcaada’nın ünlü olan tarihi bir kalesi vardır. Bu kaleyi kimin yaptığı bilinmemektedir. Tarihi boyunca istilalara, kuşatmalara sürekli açık olan bir kaledir. Venedikliler, Fenikeliler ve Cenevizliler bu kaleyi kullanmışlar. Ayrıca İkinci Mehmet döneminde var olan kalıntıların üzerine yeniden inşa edilen bu kale hala o halini koruyarak günümüze kadar gelmeyi başarmış bir tarihi yapıdır. Adada vakit geçirebileceğiniz yerlerden birisi ise ada halkının bir araya geldiği çay bahçeleridir. Genel olarak adaçayı, ıhlamur, çay, Türk kahvesi tercih ediliyor. Bazı çay bahçeleri ise sabah kahvaltısı, menemen, gözleme, omlet, çiğ börek gibi yiyecekler hazırlayıp satışa sunuyorlar. Sıcak ve bunaltıcı havalarda Çınar Altı bölgesinde ki çay bahçeleri, akşamüzerinden sonra Mendirekte ki çay bahçeleri tercih ediliyor. Çay bahçeleri atıştırmalık olarak sattığı yiyeceklerden çok pahalı bir ücret istemiyorlar. Buralarda karnınızı doyurup sakin vakit geçirebilirsiniz. Bozcaada’ya giderken bir tanede ada haritası almayı unutmayın.