BOSNA-HERSEK / JABLANICA’DA Gerçekleştirilebilecek Proje ve Yatırımlar - Ankara Sanayi Odası

BOSNA-HERSEK / JABLANICA’DA Gerçekleştirilebilecek Proje ve Yatırımlar

    22 Aralık 2011

Tarihi             : 22.12.2011
İşareti             : 05/5000-3981
İrtibat             : dim@aso.org.tr  
 
Sayın Üyemiz, 
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Mostar Başkonsolosumuz Tolga Bermek’in, Jablanica Belediye Başkanı Salem Dediç’e nezaket ziyaretinde bulunarak, anılan bölgede gerçekleştirilebilecek ekonomik proje ve yatırımlar hakkında görüş alışverişinde bulunduğu bildirilmektedir. Anılan görüşmede Belediye Başkanı Dediç’in, Hersek-Nereteva Kantonunda, Mostar’ı Saraybosna’ya bağlayan yol üzerinde bulunan, yaklaşık 12 bin nüfuslu ve 301 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip bir kent olan Jablanica’nın, çevresiyle birlikte yabancı yatırımlar için ciddi fırsatlar sunulabilecek potansiyelde olduğunu ifade ederek, aşağıda özetlenen alanlarda Türk şirket ve işadamlarının yatırım yapmasını arzu ettiklerini, bu konuda ellerinden gelen her türlü desteği sağlayabileceklerini dile getirdiği belirtilmektedir.
 
1.    Baraj İnşaatı Projeleri: Jablanica ve çevresinde mevcut barajlara ilave olarak önümüzdeki dönemde 5-6 küçük çaplı baraj inşa etmek istediklerini kaydetmişlerdir.
 
2.    Turizm: Jablanica’nın tabiat zenginlikleri açısından da Bosna Hersek’in önemli bölgelerinden biri olduğunu, bunun doğal sonucu olarak son derecede elverişli bir turizm alt yapısına sahip olduklarını, birçok tabiat parkına, dağ evine ve doğal dinlenme tesisine ev sahipliği yaptıklarını, bunlara yenilerinin de ekleneceğini ayrıca metruk halde olmakla birlikte tarihi değere sahip bazı yapılarında restore edileceğini belirtmişlerdir.
 
3.    Granit ve Alçı Taşı Üretimi: Rizovac Platosu’nda zengin ve birinci sınıf kalitede granit yataklarının bulunduğunu, bu granitlerin üretilmesi, işlenmesi ve inşaat malzemesi yapılmasını hazır hale getirilmesi için Federal Hükümetten izin beklediklerini, bu alanda faaliyet gösteren şirketlerimizin bu granit yatağına ilgi gösterebileceklerini belirttiği, ayrıca bölgelerinde zengin alçı taşı yataklarının da mevcut olduğunu da belirtmişlerdir.
 
4.    Şişeleme tesisi ve içme suyu üretimi: Çok zengin su kaynaklarına sahip olmalarına rağmen, bunu ticari anlamda kullanamadıklarını, su fabrikası ve şişeleme tesisi kurmak isteyen firmalarımızın Jablanica’ya ilgi gösterebileceklerini belirtmişlerdir.
 
Konuyla ilgilenen üyelerimizin; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Damla ÇAĞLAR (e-posta: damla.caglar@tobb.org.tr, Tel: 0312 218 22 26  ) ile irtibata geçmeleri hususunu bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası