Bosna Hersek Bilgi Notu Hakkında - Ankara Sanayi Odası

Bosna Hersek Bilgi Notu Hakkında

    2 Nisan 2013

Tarih: 02.04.2013 
İşareti: 05/5000-1224
 
Sayın Üyemiz,
 
Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atfen, Bosna Hersek’in Hersek coğrafyasının organik tarım açısından önemli bir potansiyele sahip olduğu ifade edilerek anılan bölgede Türk yatırımcıların faaliyet gösterebilecekleri alanlara ilişkin Mostar Başkonsolosluğumuzun değerlendirmeleri yer almaktadır. Söz konusu yatırım olanaklarına ilişkin bilgilerin yer aldığı not ekte gönderilmekte olup, konuyla ilgilenebilecek firmaların Mostar Başkonsolosluğumuz ile irtibata geçmeleri mümkün bulunmaktadır. 
 
HERSEK BÖLGESİ’NDEKİ YATIRIM OLANAKLARINA İLİŞKİN NOT: 
Dole Eko Köyü Proje Müdürünün anılan bölgedeki yatırım olanaklarına ilişkin değerlendirmeleri aşağıda yer almaktadır:
– Ekolojik tarım Bosna Hersek’te henüz filizlenme aşamasındadır. Hersek bölgesinin bu alanda elverişli konuma sahip olması dolayısıyla Dole Köyü’nü bir ekolojik köy haline getirilmesi çalışmalarına başlanmış olup, anılan bölgeye 10 bin zeytin ağacı dikilmiş ve 600-800 kg zeytin işleme kapasitesine sahip bir zeytin evi inşa edilmiştir. Ancak bölgede henüz üretime geçilmemiştir.
– Zeytinin yanı sıra nar, incir, üzüm, mandalina gibi bölge iklimine uygun meyveler de organik olarak yetiştirilmektedir. Ancak ürün miktarı yalnızca Ljubuski’nin ihtiyacını karşılamaktadır, Mostar, Saraybosna gibi büyük kentlerin piyasalarına girilememiştir.
– Dole Eko Köyü’nün arazi yapısı ve florası keçi besiciliğine son derecede müsait olduğundan ikinci büyük yatırım projesi olarak bir keçi çiftliği kurulması planlanmaktadır.
– Eko Köy’de doğal hayata ve organik yaşam tarzına ilgi duyan turistlerin konaklayabilecekleri bir otel inşa edilmesi planlanmaktadır. Zira Dole Eko Köyü’nün bulunduğu nokta Hırvatistan sınırına birkaç kilometre mesafede olup, hem Dubrovnik’e hem Makarska Rivierası’na, hem de inanç turizmi merkezlerinden Medugorje’ye oldukça yakın bir konumdadır.
Köyün bulunduğu bölgenin Trebizat Nehri gibi Bosna Hersek’in en temiz su kaynaklarından birine sahip olması, endüstriyel kirlenmeden etkilenmemesi, hava ve ışık kirliliğine de maruz kalmaması nedeniyle, Dole Eko Köyü’nde ayrıca akademisyen ve öğrenciler başta olmak üzere tüm kesimlerin hizmetine açık olacak bir Uzay Gözlemevi inşa edilmesi tasarlanmaktadır.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası