Böcek ilaçlama Nasıl Yapılır? - Ankara Sanayi Odası

Böcek ilaçlama Nasıl Yapılır?

    5 Mart 2014


Böcek ilaçlama farklı yöntem ve ilaç türleri ile yapılabilir. Ancak böcek ilaçlama yapılırken, ortamın büyüklüğü, ortamda görülen böcek türü ve yoğunluğu gibi kıstaslar önem taşır. Böcek ilaçlamanın bu kıstaslara göre belirlenmesi ve ilaçlama yapılacak alanda bu kıstaslar baz alınarak ilaç hazırlanması son derece önemlidir. Basit ilaçların kullanılması, haşerelere karşı istenen sonucu vermeyeceği gibi, ilaçlama tekniği de haşereler ile mücadele konusunda büyük önem taşımaktadır. Sıvı ilaçlar ile olduğu gibi, katı ve toz ilaçlar ile de yapılabilen böcek ilaçlama uygulamalarında kullanılan ilaçlar insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Zira insan sağlığına direkt olarak etkiyebilen ilaçlar, sindirim sorunları, solunum yolu hastalıkları, alerjiler ve benzeri sorunlara yol açabildiği gibi, hassas kişilerde doğrudan zehirlenmeye de sebebiyet verebilir.

Böcek ilaçlama Yaptırmanın Önemi

Böcek ilaçlama, insan sağlığı açısından çok önemlidir. Böcekler yalnızca doğrudan değil, dolaylı olarak da insan sağlığına zarar vermektedir. Esasen; grip, nefes darlığı gibi hastalıkların birçoğu bakteri ya da viral kaynaklıdır. Bakteri ve virüs taşıyıcılığı yapan haşere ve kemirgenler bu şekilde birçok sağlık sorununa yol açtığı gibi; kırkayak, çiyan gibi zehirli haşereler doğrudan ölüme neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra, pire, tahtakurusu gibi haşereler kan emerek beslendiği için sağlık sorunlarına doğrudan yol açmaktadır. Bu nedenle böcek ilaçlama yaptırmak, gerek zehirli haşerelere, gerekse kan emerek beslenen böceklere karşı, mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Basit ilaçlar kullanılarak yapılması oldukça sakıncalı olan haşere ilaçlama uygulamalarında sağlık bakanlığı tarafından onaylı olan ilaçlama şirketlerinden hizmet almak gereklidir.

İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde haşere sorunları ile daha sık karşılaşılmaktadır. Gerek nüfus yoğunluğu gerekse iklim bakımından zararlı canlıların çoğalmasına elverişli olan bu alanlarda haşere ilaçlama uygulamaları sıklıkla yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığından onaylı olan ve böcek ilaçlama alanında uzman bir şekilde hizmet veren Berfin ilaçlama, bu konuda lider olduğu gibi, haşerelere karşı mücadelede de etkili sonuçlar vererek, insan sağlığı açısından önemli bir koruma sağlamaktadır. Böcek ilaçlama, bu alanda tecrübesi olmayan ve kalitesiz ilaçlar kullanan firmalara kesinlikle yaptırılmamalı ve bireysel çabalar ile haşereleri yok etmeye çalışılmamalıdır.

Kaynak : http://www.berfinilaclama.com