Blizzard’ın Yeni oyunu Heroes of the Storm - Ankara Sanayi Odası

Blizzard’ın Yeni oyunu Heroes of the Storm

    22 Ocak 2014Online oyun oynayan insanların %50’sinin League of Legends’da olduğundan şüpheleniyorum. Bunların arasında ben yokum. Peki kim bu %50? Heros of the Storm çıktığında, bu %50’nin kaçı Blizzard’ın yeni bombasında kendine yer bulacak?

Moba oyunlarının alışıldık kuralı olarak bedava sunulacak bir oyun olacak Heroes of the Storm. İçeriğinde bir dolu Blizzard kahramanına yer verilecek. Mesela Diablo, mesela Tychus, mesela… 23 tane kahramanın varlığı söz konusu şu an için ama alfa aşamasında olan oyunda her an, her türlü değişiklik yapılabilir.

Sen sağ koldan, ben de oradan; yalnız bırakmayın beni!

Oyun alfa halinde olduğu için ve ilk defa Blizzard bir oyununu halka açtığından ötürü, insanların yorumlarına da çeşitli mecralarda rastlayabiliyorsunuz. Bir yandan da Blizzard açıklamalarını sürdürüyor ve elimizde toplu bir bilgi oluyor.

Heroes of the Storm(HotS) temelinde yeni ve her biri birinden farklı özelliklere sahip karakterler sunmaktan ötesini yapmaya çalışıyor. Bunu da envanterindeki haritalarla sağlayacağa benziyor. Her haritada bir çeşit farklılık olacak ve buna göre oynanış şeklimiz bir anda değişebilecek. Tam haritanın ortasında karşı takımın kahramanlarıyla kıran kırana bir mücadele içindeyken, iki takım da bu savaşı bir anda kesip başka bir yola sapabilecek zira bir savaş anının kazanılmasından çok saha büyük bir geliriyle sahip olabilecek. Ghosty McPirate’in size bir hediyesi de olabilecek (bu hediye ücretli oyunlardan GTA olabilir), ormanlarda bulunması gereken, lanetli bir cisim de ortaya çıkabilecek veya kendinizi vahşi ejderhaya dönüştürebilmek için tapınakların kontrolünü ele alıp bir heykelin gizli gücünü ortaya çıkarmanız gerekebilecek.

Buna örnek  olabilecek bir bölüm olan The Ha-united Mines’da oyuncular gerçekten yaptıkları tüm işi bırakıp haritayı terk etme derecesinde bir işe girişiyorlar. Zombileri öldürerek kafataslarını topluyorlar ve kemikten oluşan kocaman Golem’lerin ortaya çıkmasına sağlıyorlar. Bu Golem’ler haritanın bir ucundan, diğer ucuna yürümeye başlıyorlar ve yollarına ne çıkarsa ezip geçiyorlar. Haritada toplanabilecek sınırlı sayıda kuru kafa olduğu için oyuncuların da bu kafataslarının peşinden hızla koşmaları gerekiyor. Burada da seçim aslında bırakılıyor. Ekip halinde bolca kuru kafa sayısıyla doğru orantılı olarak daha güçlü olan bir Golem mi yaratacaksınız, takımınız savaşırken onları yalnız bırakıp tek başınıza kuru kafa peşine mi düşeceksiniz, yoksa karşı takım her şeyi bırakıp kuru kafa avcılığı yaparken onların üssüne mi saldıracaksınız? Karar sizin…

Direkt olarak yeni nesil konsollar için üretilmesiyle de umut veren oyun, büyük ihtimalle çok iyi bir oyun olacak ve hep övgülerde kalacak. Blizzard’ın yeni oyunu Heroes of the Storm’un çıkmasına az kala eğer ben dayanamam diyorsanız; benzer mini oyunlar‘da mevcut.

Son olarak yapımcıları ile yapılan röportajdan sizler için hazırladığımız özetinden bahsedelim. Teknolojimizin gücü sayesinde sanatçılarımız, daha önce yaptığı oyun ile görülmemiş kaliteyi yakalayabileceklerini gösterdiler. Araçların kullanışlı olmasından ötürü ekibimiz, yetenekli oldukları alanda daha da ileriye gidebiliyorlar. Bunun sonucunda da inanılmaz grafiklere ve tahminimizden daha da ötede olan yeni özelliklere ve yeniliklere oyunlarda ulaşabiliyorlar.