BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI FİKRİ IŞIK ASO TEKNİK KOLEJİNİ ZİYARET ETTİ - Ankara Sanayi Odası

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI FİKRİ IŞIK ASO TEKNİK KOLEJİNİ ZİYARET ETTİ

    18 Kasım 2014


–BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI FİKRİ IŞIK ASO TEKNİK KOLEJİNİ ZİYARET ETTİ
–BAKAN IŞIK  DAHA SONRA ASO 1. OSB’DE YERALAN HİDROMEK VE ERKUNT FİRMALARINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ankara Sanayi Odası (ASO) Teknik Koleji’ni ziyaret etti, 9. sınıf  öğrencilerine matematik dersi verdi. 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, ASO 1. OSB’de bulunan ASO Teknik Koleji’ni ziyaret ederek, öğrencilere matematik dersi verdi. Okul Müdürü Mustafa Dascı’dan okul hakkında bilgi alan Bakan Işık, daha sonra Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ile birlikte okulu gezdi.
Bakan Işık, bir sınıfta öğrencilere matematik dersinin ne kadar önemli olduğunu anlatarak, “Öğrencilere matematikte aşırı bilgi yüklemek yerine matematiği sevdirmelerini öneriyorum.  Hayattaki problemler sadece temel matematik ya da sadece fen bilimleri problemleri değil. Sosyal bilimlerin çözümüne matematik yaklaşımı gerekir. Çözmek için veriler ortaya koyarsınız, ondan sonra o verilerden istenen sonuca bakarsınız. Veriler istenilen sonucu almaya yeterli mi değil mi bakarsınız.  Matematik dersine ilk girdiğim zaman hacim hesaplarını incelerken öğrencilere demiştim ki eğer matematik bilirseniz sizi kimse aldatamaz” diye konuştu.
Okulda uygulama atölyeleri ve sınıfları gezdikten sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Işık, “Türkiye’nin özellikle üretimine ve istihdamını, ihracatını arttırması için en çok ihtiyaç duyduğu alan nitelikli insan kaynağıdır. Nitelikli insan kaynağı ihtiyacını Türkiye giderdiği ölçüde diğer tüm ihtiyaçlarını çok daha kolay gidereceğine inanıyorum. Sanayide nitelikli insan ihtiyacı noktasında şu anda ciddi bir taleple karşı karşıyayız. Aslında ‘ara eleman’ deniyor ama ben bunu ‘aranan eleman’ diye özellikle vurgulamak istiyorum. Bizim üretimde aranan eleman ihtiyacımız her geçen gün artıyor. Aranan elemanın temini noktasında da en büyük sıkıntımız mevcut eğitim sistemimizin çok teorik olması, pratiği çok fazla içermemesi. Özellikle organize sanayi bölgeleri içerisinde kurulan bu okullarımız sadece teorik bilgiyle kalmıyor, çocuklarımızın hem temel becerilerini geliştirme hem de pratiği yakalama noktasında çok büyük imkan sağlıyor. Bu model Türkiye’de gerçekten başarılı oldu. Tüm uygulamalarda başarı görmekteyiz” şeklinde konuştu.
 
Bakan Işık,  daha sonra bölgede yeralan Hidromek ve Erkunt Traktör fabrikalarında incelemelerde bulundu. Önce Hidromek firmasına giden Bakan Işık, burada Hidromek Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Bozkurt’tan fabrika ve iş makinaları sektörünün sorunları ile ilgili bilgi aldı.  Işık daha sonra fabrikanın üretim ve Arge bölümlerinde incelemelerde bulundu.
Daha sonra Erkunt Döküm ve Traktör fabrikalarına geçen Işık, Genel Müdür Zeynep Erkunt Armağan’dan bilgi aldı.