Benin İşbirliği ve Yatırım Talebi - Ankara Sanayi Odası

Benin İşbirliği ve Yatırım Talebi

Tarihi     : 30.03.2009
İşareti    : 5/5000 – 1353
Yanıt     : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda ; Dışişleri Bakanlığı’nın yazısında atfen, 18 – 21 Ağustos 2008 tarihleri arasında İstanbul’da yapılan Türkiye – Afrika İşbirliği Zirvesi vesilesiyle, Benin Milli Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı Sn. Issifou Kogui N’Douro’nun, Sayın Cumhurbaşkanımız ile yaptıkları görüşmede, ülkemizde tarım, sağlık ve eğitim gibi çeşitli alanlarda işbirliği tesis etmek istediklerini, bu alanların başında pamuk sektörünün yer aldığını, Benin’in yıllık üretiminin yaklaşık 500 bin ton civarında olduğunu ve pamuğun işlenmesi için gerekli tekstil teknolojisinin sağlanması konusunda ülkemizden yardım beklediklerini ifade ettiği belirtilmektedir.

Ayrıca Bakan N’Douro’nun, işbirliğinde öncelik arz eden bir değer alanın, çimento sanayi olduğunu, Türk işadamlarının bu alanda orta ve uzun vadede destek beklediklerini, işbirliğinde bulunmak istedikleri alanlarda ikili ilişkileri düzenlemek ve yeni işbirliği alanları yaratmak amacıyla, hükümetler arası bir “Ortak Komisyon” kurulmasını önerdiği bildirilmektedir.

Yazıda devamla, söz konusu zirve marjında  Devlet Bakanımız Sn. Said Yazıcıoğlu ile görüşen Benin Yurtdışı İşleri Bakanının, iki ülke arasındaki resmi işbirliğinin bugüne kadar gıda yardımından ibaret olduğunu, ancak Benin’in artık tarım ve enerji konularındada işbirliği yapmak istediğini, Benin’in 200 milyonluk bir nüfusu barındıran transit bir ülke olduğunu, Benin limanlarından Mali, Burkina Faso gibi ülkelere ihracat imkanı bulunduğunu ve Benin’e yapılacak yatırımların tüm bölgeyi kapsayabileceğini ifade ettiği bilinmektedir.

Bu kapsamda, Benin Cumhurbaşkanı Beni Yayi’nin Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak, 8 – 10 Nisan 2009 tarihleri arasında ülkemize yapacağı resmi ziyaret sırasında  gündemde yer alması öngörülen hususlar hakkında TOBB’un görüş ve önerilerini içeren bir bilgi notu talep edilmektedir.

Anılan ülke ile ticari ve ekonomik ilişkilerin mevcut durumu, sorunlar ve işbirliği önerilerinin, en geç 01.04.2009 tarihi mesai bitimine kadar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Dış Ekonomik İlişkiler Daire Başkanlığının 417 97 11 nolu faksına iletilmesi hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,  

Ankara Sanayi Odası