Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi ve beraberindeki heyet Ankara Sanayi Odası 1. Organiz - Ankara Sanayi Odası

Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi ve beraberindeki heyet Ankara Sanayi Odası 1. Organiz

    13 Mart 2013

 
Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi, Ankara Sanayi Odası  1. Organize Sanayi Bölgesi’ni  ziyaretinde yaptığı konuşmada 1. Organize Sanayi Bölgesinde yapılan çalışmaları takdir ettiğini belirterek, “Türk mucizesinin gerçekleşmesine katkıda bulunduğunuz için sizleri tebrik ediyorum” dedi. Yayi, Türkiye’nin dünyadaki ekonomik krizlerden etkilenmeyen nadir ülkelerden biri olduğunu söyledi. OSB’lerin Türkiye’nin gücüne katkıda bulunduğunu vurgulayan Yayi, “Türkiye dünyanın önde gelen ekonomilerinden biri, bu duruma katkıda bulunan OSB’leri takdir ediyorum” diye konuştu. Yayi, Türk mucizesinin gerçekleşmesinde OSB’lerin büyük katkısı olduğunu kaydederek, bu anlamda kendilerinin öğrenecekleri çok şey olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Yayi, Afrika’nın yer altı zenginlikleri, petrol ve doğalgaz ürünleriyle zengin bir kıta olduğunu vurgulayarak, “Benin Afrika’nın giriş çıkış kapısı. Enerji ve diğer alanlardan yapılan ihracat, ithalat buradan gerçekleştiriliyor” bilgisini verdi. Gerek Benin gerekse Afrika olarak Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirten Yayi, Türkiye’nin özellikle OSB konusunda ciddi tecrübelere sahip olduğuna dikkati çekti. Yayi, Benin’in dünyanın önde gelen pamuk üreticilerinden biri olduğunu anımsatarak, “Bu alanda işbirliği yapabiliriz size ihtiyacımız var. Aynı zamanda tarım, ziraat ve imar alanlarında da işbirliğine gitmek isteriz” ifadesini kullandı. Türk işadamlarını ve sanayicileri Benin’e yatırıma davet eden Yayi, Benin’in demografik yapısıyla istikrarlı ve transit bir ülke olduğunu aynı zamanda Benin’in, Nijerya haricinde bölgenin en zengin ülkesi olduğunu kaydetti. Yayi, Türk işadamlarından Gana’da gerçekleştirdikleri yatırımın benzerini Benin’de de yapmalarını isteyen Yayi, ASO ekibi ve Nurettin Özdebir’i ülkesine davet etti.
 
 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de Benin’in bölgenin müstesna ülkelerinden biri olduğunu dile getirdi. En kısa zamanda Benin’i ziyaret etmek istediğini ifade eden Özdebir, Benin’le yapılan ihracat ve ithalatın artırılması gerektiğini bildirdi. Başbakanın kendilerine Afrika konusunda talimatları olduğunu anımsatan Özdebir, “Başbakanımız bizlere ‘Afrika’daki kardeşlerinize gideceksiniz, orada kendi ülkenizdeki gibi çalışıp, büyüyecek ve istihdam sağlayacaksınız. Türkiye’nin birer elçisi gibi ticari ve sanayi faaliyetlerinizi orada yapacaksınız’ dedi” diye konuştu. Özdebir, Benin’e OSB, sanayileşme, ticaret, mesleki eğitim ve benzeri konularda ne gerekiyorsa yapacaklarını da vurgulayarak, bu konuda Benin Cumhurbaşkanı Yayi’nin isteklerinin kendileri için önemli olduğunu belirtti. Ziyarete ASO 1. OSB hakkında bilgi veren Özdebir, OSB’nin seçilen kişiler tarafından yönetildiğini, yapılırken kamu kaynaklarını hiç kullanmadıklarını söyledi.
 
 
Konuşmalardan sonra Cumhurbaşkanı Yayi, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile birlikte bölgede yeralan Hidromek, Erkunt Traktör ve Ulusoy Elektrik fabrikalarını ziyaret ederek firmalar hakkında bilgi aldı.