Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’i makam - Ankara Sanayi Odası

Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’i makam

    28 Ağustos 2014

Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılmak üzere Türkiye’ye davet edilen Yayi, Ankara Sanayi Odası  Başkanı Nurettin Özdebir’i makamında ziyaret etti. 
 

 
Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi, özel sektöre açık olduklarını belirterek, “Gelin, ülkemize yatırım yapın, fabrikalarınızı kurun ve kendiniz yönetin. Devlet bu konuda hiçbir şekilde size karışmayacaktır” dedi.
 
Son 1,5 yılda Türkiye’ye 4’üncü ziyaretini gerçekleştirdiğini belirten Yayi, bunun iki ülke arasındaki dostluğun ne denli geliştiğinin göstergesi olduğunu söyledi. 
 
Türkiye’ye her gelişinde özel sektör temsilcilerinin kendisini büyük bir keyifle ağırladıklarını dile getiren Yayi, “Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olan Türkiye, bizim için çok önemli. Benin halkı ekonomik gelişmeyi destekleyen ülkelerin her zaman yanındadır ve yanında olacaktır” diye konuştu. 
 
Benin’in özel sektör yatırımlarına ihtiyaç duyduğunu anlatan Yayi, özel sektör sayesinde ülkesini daha modern hale getirmek istediklerini ifade etti. 
Ülkesi için sağlık, enerji ve altyapı yatırımlarının önemine işaret eden Yayi, şöyle devam etti:
 “Özel sektöre çok açığız. Emin olun ki siz üretin, biz satın alırız. Bütün bu yapılacaklar devlet ve özel sektörün birlikte çalışmasıyla meydana gelecektir. Gelin ülkemize yatırım yapın, fabrikalarınızı kurun ve kendiniz yönetin. Devlet bu konuda hiçbir şekilde size karışmayacaktır. Sizin için gerekli bütün güvenlik önlemlerini sağlayacaktır, yatırımlarınızı koruyacaktır.”  
 

 
Benin’de 3. nesil GSM şirketlerini özelleştirdiklerini anlatan Yayi, turizm konusunda da Türkiye’nin yolundan gitmek istediklerini sözlerine ekledi. 
ASO Başkanı Özdebir de Yayi’nin kendilerini ziyaret etmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 
 
Küresel krizin etkileri ve ülkelerin iç siyasetlerindeki iniş çıkışlar nedeniyle bu zamana kadar kendisine verilmiş olan onurun karşılığında pek bir şey yapamadığını belirten Özdebir, “Bundan sonra ilişkilerimizi daha da geliştireceğimizden eminim” dedi.