Belarus Vize Hakkında - Ankara Sanayi Odası

Belarus Vize Hakkında

    23 Ağustos 2012

Tarihi : 23.08.2012                                                                            
İşareti: 05/5000- 2687
İrtibat : dim@aso.org.tr
 
Sayın Üyemiz; 
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Belarus Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun 31 Mayıs 2012 tarihli ve 508 sayılı kararı gereği Belarus Cumhuriyeti Minsk Ulusal Havalimanı’nda uygulanan vize işlemlerinin değiştirildiği belirtilmektedir.
 
Yazıda devamla, 1 Eylül 2012 tarihinden itibaren Minsk Ulusal Havalimanı’nda bulunan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Genel Müdürlüğü Yabancılar Giriş Dairesi’nde her türlü giriş vizesinin sadece Belarus Cumhuriyeti diplomatik temsilcilikleri veya konsoloslukları olmayan yabancı ülke vatandaşlarına verilebileceği bildirilmektedir.
 
Belarus Cumhuriyeti diplomatik temsilcilikleri veya konsolosluklarının bulunduğu ülkelerin vatandaşları sadece aşağıda belirtilen durumlarda Minsk Ulusal Havalimanı’nda vize başvurusunda bulunma hakkına sahip olabilecektir;
–       resmi bir heyetin katılımcısı olarak Belarus’a seyahatinde,
–       Belarus devlet makamları tarafından yapılan davetlerde,
–       Yakın bir akrabanın veya bir aile üyesinin ağır hastalık geçirmesi ya da ölmesi ( bu sebeplerin varlığını teyit eden resmi belgeler gereklidir) durumunda.
 
Daha önceki uygulamalarda Türk vatandaşlarımız anılan havaalanında yukarıda anılan belgeler sorulmaksızın vize alabilmekteydi.
 
Bilgilerinize sunarız.
                                                                                                                      Saygılarımızla,
 
Mustafa BARAN
Genel Sekreter Yrd.