“Beceri 10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM)” Projesi Sertifika Töreni, Ankar - Ankara Sanayi Odası

“Beceri 10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM)” Projesi Sertifika Töreni, Ankar

 
Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, arasında imzalan  protokol ile hayata geçirilen  ‘’Beceri 10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) projesi kapsamında Ankara’da eğitim almış kursiyerler ile kursiyerlerin istihdamına katkı sağlayan firmalara sertifikaları  25 Ekim 2011 tarihinde  verildi.  Ankara Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşen sertifika törenine , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Namık Ata, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Ersöz, üst düzey bürokratlar, proje destek veren oda başkanları ve okul müdürleri katıldı.
 
 
Toplantının açılışında konuşan Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir iş yasaları ve iş piyasasının katılığının, en büyük sıkıntılarından biri olduğunu belirterek, işe alma ve işten çıkarmanın maliyetleri ne kadar kolaylaştırılırsa, istihdamın da o ölçüde artacağına inandığını söyledi. Japonya’da evlenenlerin sayısını artırmak için boşanmanın kolaylaştırıldığını dile getiren Özdebir, ”Aynı örnek bizim iş yasalarımızda da var. Hem iş güvencesi var hem kıdem tazminatı var. Bunlar, iç piyasanın dalgalanmalarında işletmelerimizi koruyabilmek için almamız gereken tedbirler konusunda bizi son derece sıkıntıya sokmakta” diye konuştu. İşçi ve işveren arasındaki sorunlarda yargının işçi lehinde karar vermesinden yakınan Özdebir, bu durumun da istihdam yaratılmasını engellediğini savundu. İş piyasasının katılığından dolayı işçi alırken iki defa düşünmek zorunda kaldıklarını ifade eden Özdebir, aradıkları nitelikli elemanı bulmakta zorlandıklarını da vurguladı. Elemen yetiştirmekte de ciddi sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Özdebir, bu amaçla hayata geçirilen ”UMEM Beceri 10” projesinin büyük imkanlar sağladığına işaret etti.  Bu kurslara katılacak öğrenci bulmakta zorlandıklarından şikayetçi olan Özdebir, ”Yakın tarihte yapılan belki de en büyük hatalardan bir tanesi, mesleki eğitimin dışlanması. Bu, katsayı ve başka sebeplerden dolayı mesleki eğitimin cazibesinin kaybedilmesi sonucunda belki ülkenin geldiği en önemli dar boğazlardan bir tanesi. Bunu da aşmak yönünde, gerek hükümetimizin gerekse de Yüksek Öğretim Kurumunun yaptığı katkıları takdirle izliyoruz” dedi.
 
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise  Van’daki depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi. Kadirşinas Türk milletinin bu olay karşısında gösterdiği birlik, dayanışma ve bütünlüğün her alanda sergilenmesini dilediğini ifade eden Çelik, işveren ve sanayicilere de duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. Çelik, ”Bakanlık olarak da Van’daki kardeşlerimizin SSK prim borçlarının 1 yıl ertelenmesi ve oradaki işverenlerimizin kısa çalışma ödeneğinden yararlanmalarıyla ilgili talimatları da verdik” dedi.  Türkiye’nin son 9 yılda her alanda önemli mesafeler kat ettiğini, Türkiye’nin artık dünün Türkiye’si olmadığını belirten Çelik, artık içeride istikrarlı, dışarıda itibarlı bir Türkiye olduğunu dile getirdi. 
 
Çelik, şunları kaydetti: 
”Kriz senaryolarının yeniden konuşulmaya başlandığı ve çeşitli çalkantıların özellikle bazı AB ülkelerinde cereyan ettiği bir süreçte Türkiye yüzde 11 ve yüzde 8,8 gibi iki çeyrekte büyüme rakamlarını gerçekleştirebiliyor. Yakaladığımız bu ivmeyi, bu itibarlı konumu rolantiye almamazı gerekiyor. sanayicinin, iş adamının, işçinin, sendikaların, bürokrasinin ve siyasetçinin üzerine düşen görevler neyse, herkes üzerine düşen görevi yerine getirmek durumundadır. Ekmeğin ne kadar zor şartlarda elde edildiğini ve her gün daha da zorlaştığının bilinciyle üzerimize düşenleri yapmak durumundayız.”
 
 
Çelik, 2023’te en büyük 10 ekonomi arasına girmeyi hedeflediklerini hatırlatarak, bunun lafla olmayacağını söyledi. Buna paralel olarak mevzuatın tepeden tırnağa elden geçirilmesi ve yenilenmesi zarureti olduğunu belirtti. Anayasa değişikliği konusunda gelinen konsensüs ortamını çok önemsediklerini anlatan Çelik, ”Artık anayasa değişiklik dönemi kapanmalı, 17 kez değişti, değişiklik çare değil. Bu kumaş yama tutmuyor artık. Köklü bir şekilde anayasa ele alınmalı. Milletin değerleriyle barışık ve hiç kimseye, hiçbir kesime imtiyaz tanımayan kısa, sade bir anayasayı artık milletimiz arzu etmektedir” diye konuştu. 
 
Çalışma hayatında son 9 yılda önemli merhaleler kat ettiklerine işaret eden Çelik, 2821 sayılı Sendikalar ile 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanun tasarı taslağını imza için Bakanlar Kurulu’na gönderdiklerini söyledi. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nda yapılan değişikliklere ilişkin düzenlemenin de Bakanlar Kurulu’nda imzada olduğunu dile getiren Çelik, ”memurlarla toplu sözleşme dönemini de böylece başlatmış oluyoruz” dedi. 
 
Çelik, müstakil işsağlığı güvenliğine ilişkin bir yasa hazırlanması için sosyal taraflarla da biraraya geleceklerini ve düzenlemeye son şeklini vereceklerini kaydetti. Kıdem tazminatı ile taşeron konularını birlikte değerlendireceklerini anlatan Çelik, gündemlerinde kıdem tazminatını kaldırmak gibi bir konu olmadığını vurguladı. Çelik, işçilerin haklarının teminat altına alınmasını istediklerini ifade ederek, kıdem tazminatı konusunu sosyal taraflarla değerlendirip çözüme kavuşturmak istediklerini kaydetti. Çelik, devlet personel rejiminin mutlak suretle ele alınacağını, istihdam stratejilerinin ortaya konulacağını dile getirerek, ”İşsizlikle mücadele konusunda diğer ülkelerle mukayese edildiğinde çok kötü durumda değiliz, ama daha iyi niye olmasın? Bu da milletimizin hak ettiği bir tablodur” dedi. Daha çok istihdam sağlanması için çalıştıklarını bildiren Çelik, Türkiye’nin iyi bir noktada olduğunu söyledi.  Çelik, kısa vadeli sorunları çözmek için toplum yararına çalışma projesi ile bu yıl 50 bin kişiyi istihdam edeceklerini ve süreyi 8 aya çıkaracaklarını ifade etti. 
 
İşsizliğin temelinde arz ve talep arasındaki uyuşmazlığın yattığına işaret eden Çelik, şöyle devam etti: ”İşçi aranıyor, bulunamıyor. Mesleksizlik sorunun çözmek için ciddi kaynağımız var. Bunu UMEM’de ve diğer alanlarda kullanma imkanlarımız var. Ama rakamlara bakınca ben de hayal kırıklığına uğruyorum. Bir bilezik takmaya çalışıyoruz vatandaşımızın gencimizin koluna. Üste de para veriyoruz. Burada yanlışımız nerede, anlamakta zorlanıyorum. Nasıl bir iştir, izahta zorlanıyoruz. Bunun neresinde yanlışlık var? 2,5 milyon işsizin olduğu ülkede ‘gel para veriyorum, meslek sahibi yapacağım, bir de iş sahibi yapacağım’ dediğimiz insan neden koşa koşa gelmez? Ya tanıtımda bir sıkıntımız var, vatandaş ya da sanayici bunun farkında değil. Bir yerde bir eksiğimiz var, bunun arayışı içindeyiz. Kimin ne tespiti varsa bize iletsin.”
 
 
Açılış konuşmalarında sonra Ankara Sanayi Odası ile Tükiye İş Kurumu Ankara İl Müdürlüğü arasında ASO ve ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde İşkur irtibat büroları kurulmasına ilişkin bir protokol imzalandı. 
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile İşkur Ankara İl Müdürü Talip Altuğ arasında imzalan protokol çerçevesinde kurulacak bu  irtibat büroları Ankara sınırları içerisindeki tüm işletmelere hizmet verecek ve hem iş arayan işsizlere, hem de eleman arayan işletmelere yardımcı olacaktır.  
 
 
 
Protokol imza töreninden sonra  mesleki eğitim kurslarına katılanlara ve kursiyerlere istihdam sağlayan işletmelere sertifikaları verildi.