Başbakan Yardımcısı Şimşek ASO’da OSB Başkanlarıyla Biraraya Geldi

    12 Haziran 2018

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in evsahipliğinde Ankara’daki 12 OSB başkanıyla biraraya gelerek sorunlarını dinledi. 

ASO Meclis Başkanı Celal Koloğlu ile ASO Yönetim Kurulu Üyeleri ile Meclis Başkanlık Divanı üyelerinin de yeraldığı toplantıya, ASO 1. OSB Başkanı Niyazi Akdaş, ASO 2. ve 3. OSB Başkanı Seyit Ardıç, Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın, İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, Uzay ve Havacılık İhtisas OSB Başkanı Celal Sami Tüfekçi, Dökümcüler İhtisas OSB Başkanı Uğur Yavuz, Mobilya İhtisas OSB Başkanı Hüseyin Taklacı, Polatlı OSB Başkanı Erol Ünal, Polatlı Ticaret Odası OSB Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Yağlıkara ile Şereflikoçhisar OSB Müdürü Nasuh Ataç katıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir toplantının açılışında kısa bir değerlendirme yaparak, Başbakan Yardımcısı Şimşek’e, Ankara’ya ve burada yeralan OSB’lerin sorunlarına gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür etti. Özdebir, toplantıya katılan OSB başkanlarını tanıttıktan sonra sırayla söz verdi.

Toplantıya katılan OSB Başkanları, ağırlıklı olarak altyapı yatırımlarındaki KDV muafiyeti sonrasında ortaya çıkan sorunlar ile 1 Nisan tarihinde yürürlüğe giren Son Kaynak Tedarik Tarifesi sonrası yıllık 50 milyon Kwh’dan fazla tüketim yapan OSB’lerdeki sanayicilerin elektrik maliyetlerinin artması ile imalat sanayiinde çalışacak nitelikli niteliksiz elemen sorunlarını gündeme getirdiler. Toplantıda bazı OSB’ler spesifik sorunlarını da gündeme getirerek Şimşek’den destek istediler.

Sorunları tek tek not eden Şimşek, konularla ilgili bakanlarla bizzat görüşeceğinin sözünü verdi. Genel bir ekonomik değerlendirme de yapan Şimşek, seçim kararıyla beraber piyasaların rahatladığını, seçimlerin ardından da Türkiye’nin güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğini belirtti. Dünyada havanın biraz karışık olduğuna da dikkat çeken Şimşek, ama Türkiye’nin seçimlerin ardından reformlarını tamamlayarak üretime ve yatırıma devam edeceğini belirtti. Dünyadan kaynaklı sıkıntıların bir bölümünün para politikalarında gerekli adımların atılmasıyla rahatladığını belirten Şimşek, maliye politikalarına ilişkin kaygıların da telafi edilemeyecek önemli sorunlar olmadığını ifade etti. 16 yıllık iktidarları döneminde önemli altyapı yatırımlarının tamamlandığını ve bundan sonra devletin hızlı büyümesine gerek olmayacağını da vurgulayan Şimşek, kamunun küçülmesi ve özel sektör yatırımlarıyla Türkiye’nin dünyada hakettiği yeri alacağını da sözlerine ekledi.

PLT_9350 PLT_9361
PLT_9368 PLT_9391