Badel Firmasının Hisselerinin Satışı - Ankara Sanayi Odası

Badel Firmasının Hisselerinin Satışı

    13 Temmuz 2012

Tarihi : 13.07.2012
İşareti: 05/5000- 2310
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Zagrep Ticaret Müşavirliğimizden alınan bir yazıya istinaden, Hırvatistan Devlet Mülk Yönetimi Ajansı’nın ( AUDIO) resmi internet sitesinde, alkollü ve alkolsüz içecek üretimi ve satışı yapan Zagrep merkezli Badel 1862 isimli şirketin, %67,68 oranındaki kamu hisselerinin satışını içeren bir duyuru metni yayımladığı, bahse konu duyuruda ilgililerin, AUDIO’ya 01.08.2012 tarihine kadar konuya ilişkin niyet mektuplarını teslim etmesi gerektiği ve yalnızca niyet mektubunu iletecek yatırımcıların başvurularının dikkate alınacağı belirtilmektedir.
 
Yazıya devamla, şirkete ilişkin Hırvat basınında yer alan haberlere göre, Badel’in aktifleştirilmesinin 2011 yılında tamamlandığı ve şirketin vergi borcunun, hükümet tarafından, şirketteki %67,68’lik hisseye karşılık silindiği bildirilmektedir. Şirkette ayrıca, Kapital Fonu’nun %10,2’lik ve Privredna Banka Zagreb’in (PBZ) ise %2,83’lük paya sahip olduğu belirtilerek, Badel şirketinin 2012 yılının ilk çeyreğinde 62,44 milyonluk gelir elde ettiği ve aynı dönemdeki kayıplarının ise 9,47milyona yükseldiği bildirilmektedir. Badel firmasının şirket profili ekte yer almaktadır.
 
Ayrıca, söz konusu firma hisselerinin satışıyla ilgili olarak, Haziran ayının sonlarına doğru, Çinli Tadee Holding Grubu’nun, niyet mektubunu ilettiği ve Çin pazarına Badel ürünlerinin satışı amacına yönelik Hangzhou’da Badel firmasıyla kurulmuş bulunan Badel 1862&Trade Joint Venture Company isimli ortaklığın mevcut olduğu bilgisine ulaşıldığı ifade edilmektedir. Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası