ankara sanayi odasi
ankara sanayi odasi
ankara sanayi odasi
ankara sanayi odasi 
Meksika Devlet Başkanı Enrique Peñanieto’nun Katılımlarıyla Türkiye- Meksika İş Konseyi Forumu 16.08.2013

Güncel
Duyurular

Tarih: 16.08.2013
İşareti: 05/5000-2942
 
Sayın Üyemiz,
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, Meksika Büyükelçiliği tarafından iletildiği üzere Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto’nun 2 – 4 Eylül 2013 tarihleri arasında Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunacakları belirtilmektedir. 2 - 3 Eylül 2013 tarihlerinde Ankara’da resmi temaslar yapacak olan Peña Nieto,’nun 4 Eylül 2013 tarihinde DEİK/Türk-Meksika İş Konseyi tarafından düzenlenecek Türkiye-Meksika İş Konseyi Forumu’na katılmak üzere İstanbul’a geleceği ifade edilmektedir.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto, Türkiye ve Meksika’nın 85 yıllık ikili ilişki tarihine rağmen, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak olan ilk Meksika Devlet Başkanı’dır.  Ziyaret bu yönüyle ikili ilişkilerde bir dönüm noktası olarak addedilmektedir. Bu kapsamda iki ülke iş dünyasını yakınlaştırmak ve ikili ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla “21. yy’da Stratejik İttifak” adıyla adımlar atma kararı almışlardır. İkili ticaret ve yatırım fırsatlarını artırmak üzere, Devlet Başkanı Nieto ziyareti esnasında Serbest Ticaret, Çifte Vergilendirmeyi Önleme, Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki Anlaşmaları gibi anlaşmalar dahil birçok anlaşmanın imzalanması noktasında mutabık kalınması beklenmektedir.

G20 üyesi olan iki ülke aynı zamanda, dünya ekonomisine etkileri gittikçe büyümekte olan MISTA (Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye, Avusturalya) ülkeleri arasında gösterilmektedir. Ayrıca, iki ülke de birbirini bölgelerinin merkezi kabul etmekte; Türkiye Meksika’yı -gerek NAFTA gerekse Latin Amerika ülkeleri ile kurduğu serbest ticaret kanallarından ötürü- Amerika kıtasına açılan kapı, Meksika ise Türkiye’yi Orta Doğu, Orta Asya, Afrika, Kafkaslar ve Balkanlar’a açılan kapısı olarak görmektedir.

DEİK/Türk-Meksika İş Konseyi tarafından, Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto’nun katılımlarıyla 4 Eylül 2013 tarihinde saat 10.30’da Conrad Otel’de yer alacak olan Türkiye-Meksika İş Konseyi Forumu akabinde, Meksikalı firmalar ile networking yapma imkanı da sunulacaktır.

Söz konusu Forum’a katılmak isteyen üyelerimizin ekli katılım formunu doldurarak en geç 27 Ağustos Salı günü mesai bitimine kadar DEİK’e (meksika@deik.org.tr) iletmeleri hususunu bilgilerinize sunarız.  
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası
 En çok okunan haber başlıkları aşağıda listelenmiştir
ankara sanayi odasıNACE SİSTEMİ ESAS ALINARAK OLUŞTURULAN YENİ MESLEK GRUPLARI(15511)
ankara sanayi odasıANKARA SANAYİ ODASI ANADOLU TEKNİK LİSESİ KURULDU(13024)
ankara sanayi odasıÜYELERİMİZE ÇOK ÖNEMLİ DUYURU(12963)
ankara sanayi odasıHALKBANK'TAN ASO ÜYELERİNE KREDİ(9401)
ankara sanayi odasıÜYE BİLGİLERİNİN GÜNCELLENMESİ(9163)
ankara sanayi odasıJANDARMA LOJİSTİK KOMUTANLIĞI 2012 MALİ YILI TEDARİK BROŞÜRÜ HK.(9041)
ankara sanayi odasıÜYE BİLGİLERİNİN GÜNCELLENMESİ (BİLGİ FORMU)(8035)
ankara sanayi odasıODAMIZ VE TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. ARASINDA İMZALANAN PROTOKOL ÇERÇEVESİNDE ÜYELERİMİZE SAĞLANACAK KREDİ OLANAKLARI HK.(7610)
ankara sanayi odasıODAMIZDA AÇILAN "KOSGEB TEMSİLCİLİĞİ" HAKKINDA(5866)
ankara sanayi odasıÇEVRE KANUNU KAPSAMINDA UYGULANACAK PARA CEZALARI HAKKINDA (4960)