Asya Kalkınma Bankası, DEİK ve BTSO İşbirliğinde “Asya Kalkınma Bankası İş Olanakları Semi - Ankara Sanayi Odası

Asya Kalkınma Bankası, DEİK ve BTSO İşbirliğinde “Asya Kalkınma Bankası İş Olanakları Semi

Tarihi     : 26.05.2010
İşareti    : 03.1/5000-1704
 
Sayın Üyemiz,
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, DEİK’in 10 yılı aşkın süredir ortaklaşa çalışmalar yürüttüğü Asya Kalkınma Bankası (Asian Development Bank – ADB), dünyanın en önemli kalkınma bankalarından birisi olup, bölge ülkelerinde altyapıdan enerjiye, eğitimden sağlığa pek çok kalkınma odaklı projeye finansman sağlamaktadır.
 
Asya Kalkınma Bankası’nın yapısını ve faaliyetlerini Türk iş dünyasına tanıtmak ve banka tarafından finanse edilen projelere ne şekilde katılınabileceği konusunda Türk firmalarını bilgilendirmek amacı ile düzenlenen “Asya Kalkınma Bankası İş Olanakları Semineri”nin (ADB Business Opportunities Seminar) 2010 yılı toplantısı 07 Haziran 2010 tarihinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) işbirliği Bursa’da BTSO Hizmet Binası’nda düzenleneceği bildirilmektedir.
 
Bilindiği üzere Türkiye, Türk özel sektörüne yeni pazar olanakları yaratılması ve Orta Asya’da yeni kurulan Türk Cumhuriyetlerinin dünya ekonomisi ile entegre olmasına destek olmak amacı ile Asya Kalkınma Bankası’na 1991 yılında “donör ülke” statüsü ile üye olmuştur. Asya’nın kalkınmakta olan ülkelerinde ADB tarafından finanse edilen projelerde 1997 yılından bu yana –özellikle inşaat alanında– önemli görev almaya başlayan Türk firmaları Bankanın projelerine malzeme, ürün, hizmet ve danışmanlık sağlayabilmekte ve bu kapsamda, ADB’nin ihalelerine teklif verebilmektedir. Asya Kalkınma Bankası ve Türkiye’nin Bankadaki rolüne ilişkin özet bir bilgi notu ekte sunulmaktadır.
 
ADB’nin son dönem proje ihaleleri hakkında bilgi almak için http://www.adb.org/Procurement/whatsnew.asp sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 
Ekte taslak programı sunulan söz konusu seminere katılmak isteyen üyelerimizin ilişikte bulunan katılım formunu eksiksiz doldurarak 04 Haziran 2010 Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Tel: 0212 339 50 18, Faks: 0212 270 35 92, E-mail: asyapasifik@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası