ASO’dan Sigarayı Bırakma Kampanyası - Ankara Sanayi Odası

ASO’dan Sigarayı Bırakma Kampanyası

ASO’DAN SİGARAYI BIRAKTIRMA KAMPANYASI

Tüm kapalı alanlarda sigara yasağı başlamasıyla birlikte Ankara Sanayi Odası’nın Sincan’da bulunan 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde yeralan fabrikalarda, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisiyle birlikte  sigarayı bıraktırma kampanyası  başlatıldı.  

23 Mayıs 2008 tarihinde 1. OSB’de yaralan ve 150 işçinin çalıştığı Çesan fabrikasından başlatılan kampanyaya  ASO Başkanı Nurettin Özdebir,  Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisinden Dr. Toker Ergüder,  Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Bilir  katıldı. 

Törenin açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, dünyada sigarayı bırakma çalışmalarının, ”sigarasız dünya”, ”sigarayı  bırakma” sloganları ile başladığını kaydetti. Bu çalışmalardan sonra  sigara içen bir kişi olarak özellikle Avrupa ülkelerinde maruz  kaldıkları davranışlar nedeniyle kendisini üçüncü sınıf insan gibi  hissettiğini anlatan Özdebir, konuşmasında bu konuda yaşadığı olayları ve deneyimlerini de anlattı. Özdebir, daha sonra kampanyalar  çerçevesinde sigara içinler için ayrı odalar ve yerler yapıldığını  anımsattı. Lokantalarda en kötü yerlere sigara içerenlerin oturtulduğunu  ifade eden Özdebir, artık bütün dünyada sigara karşıtı kampanyaların çok  yaygınlaştığını bildirdi.Özdebir, medeni insanların çocuklarını, ailelerini  anne ve babalarını  sigaranın olumsuz etkilerinden korumak istedikleri gibi ve kendi sağlıklarına da özen gösterdiklerini anlattı.Özdebir, sigaraya bir yılda harcanan paranın 25,5 milyar YTL olduğunu ve  bunun Türkiye’nin cari açığının yarısının biraz üzerinde olduğunu  belirterek, sigara içenlerin bunu bırakması halinde cari açığın yarısından fazlasının kapatılabileceğini söyledi.

ÇESAN Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğdu da fabrika olarak yıllar önce havanının temiz tutulması için filtre üretmeye  başladıklarını anlattı. Kendisinin de uzun süre sigara içtiğini, ancak  15 yıl önce sigarıyı bıraktığını belirten Aydoğdu, ancak sigarının  olumsuz izlerini hala taşıdığını bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisinden Dr. Toker Ergüder, sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinden söz ederken, göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Nazmi Bilir de Türkiye’de 20 milyon  kişinin sigara içtiğini, bunların günde bir paket sigara içmesi halinde  paketi 3,5 YTL’den günde 70 milyon YTL sigaraya para harcandığını söyledi. Bilir, sigara içenlerin yıllık maliyetinin ise 25,5 milyar YTL olduğunu anlattı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından fabrikada çalışın ve sigara için bir işçinin ciğerlerindeki karbonmonoksit oranı aletle ölçüldü. Bu işçinin vücudundaki karbonmonoksit oranının 22 miligram olduğu saptanırken, bu oranın biraz daha yüksek çıkması halinde işçinin karbonmonoksit zehirlenmesiyle karşı karşıya kalabileceği bildirildi. Aynı fabrikada sigara içmeyen bir başka işçinin karbonmonoksit ölçümünde ise vücudunda 1 miligram karbonmonoksit belirlendi.Daha sonra törene katılanlar ile işçiler hep birlikte üzerinde sigara içilmez logosu bulunan ve fabrikanın sigara bırakma kampanyasına katıldığını gösteren beyaz bayrağı hep birlikte bahçedeki bayrak direğine çektiler.