ASO’DAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

    5 Haziran 2013

 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir geçen hafta Taksim Gezi parkında başlayan ve tüm ülkeye yayılan olaylarla ilgili toplumun tüm kesimlerine   “sağduyulu davranmaları” çağrısında bulundu, hak aramanın kırmadan dökmeden yapılması gerektiğini ifade etti.
 
Yaşanan gelişmeleri Ankara Sanayi Odası olarak endişe ve üzüntüyle izlediklerini belirten Özdebir, “Hiç kuşkusuz birtakım idari kararlara karşı demokratik tepki ve gösteri hakkı kullanılabilir. Ancak, bu tepkilerin kamu düzenini bozacak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak, kamu malına zarar verecek noktaya ulaşmaması gerekir.  Suç teşkil eden fiillerin temel hak ve özgürlükleri gölgelemesine izin vermemeliyiz. Diğer yandan, polis de aşırı güç kullanmaktan kaçınmalı, toplumsal olaylarda soğukkanlılığını kaybetmemelidir” dedi.
 
Yaşanan olayların, dünyadaki krizlerden bile güçlenerek çıkan ekonomimize   zarar verdiğini vurgulayan Özdebir, “Türkiye’de yaşanan olayların dünyada yarattığı olumsuz algı hem ekonomimizi, hem turizm gelirlerimizi olumsuz etkileyebilir. Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olma hedefinde olan, Expo’ya, olimpiyatlara talip bir Türkiye’ye zarar verecek davranışlardan kaçınmalıyız.” diye konuştu.
 
Özdebir, hedefleri olan Türkiye’nin her zamankinden daha fazla huzura ve istikrara ihtiyacı olduğuna da dikkat çekerek, “Hem vatandaşlarımızın, hem kamu düzenini sağlayan polis teşkilatının hem de kamu yöneticilerinin bu süreçte soğukkanlı ve sağduyulu davranmasını bekliyoruz. Böylece demokratik tepki ve talepleri provoke etmeye çalışanlara fırsat vermemiş oluruz. Biz, Ankaralı sanayiciler olarak herkesi, yaşananları bir kez daha gözden geçirerek aklı selim içinde davranmaya davet ediyoruz.” dedi.