ASO’DA ‘‘ALLAH’IN ADLARI‘‘ EBRU SERGİSİ

    8 Nisan 2015

Ankara Sanayi Odası tarafından düzenlenen Ressam Gülseren Sönmez,  “Murakka Esma-Ül Hüsna” (Allah’ın Adları) konulu Ebru Sergisi Ankara Sanayi Odası Kültür Merkezinde açıldı.
ASO Başkanı Nurettin Özdebir tarafından açılan serginin açılışına TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serpil Polat ve çok sayıda sanatsever katıldı.
Serginin açılışında ASO Başkanı Nurettin Özdebir ilk defa ebru tekniği ile bir vazo içinde çiçek resmi yaptı.
Serginin açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir; ‘‘Sanatın bizlere yol gösterici önemli bir rolü var. Özellikle Ebru sanatı bizim milli sanatımız. Bizler Orta Asya’dan bu sanatı alıp ülkemize getirip çok zenginleştirdik. Bu milli sanatımızı yaşatmamız lazım. Bunun içinde Ebru sanatından anlayan insanlarla, bu sanata ilgi duyan sanayicilerimizi bir araya getirmeliyiz ki Ebru sanatı daha da gelişsin. Osmanlı döneminde gerek edebiyatta gerekse güzel sanatlarda çok önemli eserler ortaya çıkmış. Çünkü Padişahlar sanatı desteklemişler. Bizlerde Ankara’yı, kültür ve sanatta biraz daha ileri götürmek amacıyla ASO Kültür Merkezi’ni açarak burayı sanatçılarımızla paylaşmaya karar verdik. Bugün çok doğru bir karar aldığımızı bir kez daha görüyorum. Çünkü bizlerin hayatlarını şekillendiren, bizleri yönlendiren sanatçılarımızdır’’ diye konuştu.
Ressam Gülseren Sönmez ise sanata, sanayicinin önem vermesi gerektiğini belirterek, tarih boyunca sanatın gelişmesinde ekonominin büyük payı olduğunu söyledi.
Konuşmalardan sonra ilk olarak Ressam Gülseren Sönmez,  ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in Ebru tekniği ile bir portresini yaptı. Ardından ASO Başkanı Nurettin Özdebir ilk defa ebru tekniği ile bir vazo içinde çiçek resmi yaptı.
ASO Kültür Merkezi’nde  Nisan ayı sonuna kadar  açık kalacak sergide, Ressam Gülseren Sönmez’in ayrıca 46 resmi de sergilenecek.