ASO YÖNETİMİ EKONOMİ BAKANI ZAFER ÇAĞLAYAN’I ZİYARET ETTİ

    23 Mayıs 2013

 
Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ve Meclis Başkanı Şerafettin Ceceli, seçimlerin ardından yeni yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ilk ziyaretlerini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a gerçekleştirdiler.
 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bütün renklerinin Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) yeni yönetimine yansıdığını bildirdi.

 
Çağlayan, ASO’nun kendisinin hayat üniversitesinden geçtiği, yetişmesine en büyük katkıyı veren, en onurlu işleri yaptığı yer olan ASO’nun, birliğin, kardeşliğin ve dostluğun ne anlama geldiğini gösteren de bir yer olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bütün renklerinin ASO’nun yeni yönetimine yansıdığını dile getiren Çağlayan, “Biz artık ayrım yapan, birbirimizi dışlayan, birbirimizi ötekileştiren anlayıştan çıktık. Türkiye’nin en fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu bir dönemden geçiyoruz. Türk de Kürt de Laz da Arap da Alevi ve Sünni de bu ülkenin asli unsurudur” diye konuştu.

İnsanları rengine, ırkına, mezhebine göre ayırmanın ayrımcılık olduğunu vurgulayan Çağlayan, “Bizim için kökeni, etnik yapısı, inancı ne olursa olsun yeter ki bu ülkenin birliğinden, beraberliğinden, bölünmez bütünlüğünden, bayrağının, devletinin ve milletinin tekliğinden yana olsun. Türkiye Cumhuriyeti’nin en güzel yapısı bu. Bunu ASO’da görmek mümkün, bizim Bakanlar Kurulu’nda, parlamentoda görürsünüz, her yerde bunu görürsünüz” dedi.

Türkiye’nin kamu-özel ortaklığıyla başarılar elde ettiğini anlatan Çağlayan, “Artık Türkiye’yi biz anlatmıyoruz, Türkiye’yi bize Türkiye dışından gelenler anlatıyorlar” diye konuştu.

Ülkenin ekonomi başarısının asıl mimarının Türk iş dünyası ve sanayisi olduğunu bildiren Çağlayan, ekonominin, ihracatın büyüdüğünü, işsizlik rakamlarının Avrupa ortalamasının altında olunduğunu ancak Türkiye’de GSMH içinde sanayinin geri gittiğini, bunun üzerinde durulması gerektiğini, sanayideki istihdamın azaldığını vurguladı.

Türkiye’nin ancak sanayiyle kalkınacağına, büyüyeceğine işaret eden Çağlayan, işsizlik meselesinin sanayiyle çözüleceğini kaydetti.
 
Çağlayan, GSMH içinde sanayinin payının arttırılmasıyla 2023 hedeflerine kavuşulunacağını dile getirdi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise ASO’nun 1963 yılında kurulurken temellerinin sağlam atıldığını, etik değerlerinin çok iyi tanımlandığını ve bugüne kadar da bunu muhafaza eden Türkiye’nin ender odalarından biri olduğunu söyledi.

ASO’nun çalışmaları hakkında bilgi veren Özdebir, ASO olarak geçen yıl 58 yabancı heyet ağırladıklarını bildirdi.

Yabancı heyetlerin, Türkiye’nin üretim gücünden etkilendiklerini ifade eden Özdebir, yurt dışı gezilerde de Türkiye’nin farklı bir konumda olduğunu yaşayarak gördüklerini kaydetti. Özdebir, şöyle devam etti:

“Eskiden 3., 4. dünya ülkesi olarak kendimizi hissederken, şimdi 1. ligde ülke olarak ağırlanıyoruz. En son Başbakanımızla 180 iş adamımızla yaptığımız ABD gezisinde de kimseye nasip olmayacak özel bir muamele uygulandı. Amerika’da gümrük son derece önemlidir, daha önceki gidişlerimizde vizemiz olmasına rağmen sorgulardan geçiyorduk, gözümüzün fotoğrafına kadar çekiyorlardı. Ama bu sefer hiç gümrükçüleri görmeden uçaktan inip otobüslere binip otele gittik. Pasaportumuzu cebimizden çıkarmadan Türkiye’ye dönen uçağa bindik. Bu Amerika ölçülerinde son derece ayrıcalıklı bir muameleydi. Bu, ülkemizin geldiği durum ve bunun dünya tarafından da takdir edilmesinin bir sonucu.”

Son 10 yılda ticaret ve hizmet sektörünün geliştiğini anlatan Özdebir, “Ama üretim gündemimizin merkezinde değildi. Sizden, bundan sonra üretimin gündemin merkezinde olmasını rica edecektik. Siz dile getirdiniz. Bir ülkenin gücü, üretim kabiliyetlerinden, teknoloji hakimiyetlerinden geçiyor. Siz üretemiyorsanız, bugün paranız olur, yarın olmaz. Ama asıl güç üretimdir” dedi.

Hükümet programlarının ve uygulanan stratejilerin üretim merkezli olmasını ümit ettiğini dile getiren Özdebir, bunun işaretlerini en son hazırlanan yatırım teşvik sisteminde gördüklerini vurguladı.