ASO Yönetim Kurulu’ndan İki Önemli Ziyaret

    27 Eylül 2018

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’u ziyaret etti.

ASO Başkanı Özdebir, her iki ziyarette de Ankara Sanayisi hakkında bilgi verdi ve sanayicilerin sorunlarıyla ilgili ASO tarafından hazırlanan raporu takdim etti. 

Özdebir, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ziyaretinde ayrıca Ankara’nın sağlık turizmi konusundaki avantajlarını anlattı. Özdebir Avrupa ve Afrika’da sağlık sigortası yapan şirketlerle temas kurulması gerektiğini de belirterek, bunlar üzerinden Türkiye’ye önemli bir yönlendirme yapılabileceğine dikkat çekti. Özdebir ayrıca, ASO tarafından aralık ayında sağlık alanında gerçekleştirilen Türkiye Mezunları Konferansıyla ilgili bilgi verdi. Üniversiteyi Türkiye’de okuyan ve ülkelerinde önemli görevlere gelen eski mezunlarla önemli bir sinerji yakalanacağına inandığını belirten Özdebir, konferansın ikincisini yazılım alanında çalışan öğrencilerle gerçekleştireceklerini de açıkladı.

Bakan Ersoy da, Ankara’da turizmi hareketlendirecek her girişimi destekleyeceklerini vurgulayarak, özellikle buradaki gecelemeleri artıracak her alternatif üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Özdebir, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’u ziyaretinde ise bakanlığın il teşkilatı ile çok yakın bir çalışma içinde olduklarını, istihdam seferberliğinde, İş-Kur ve SGK il yöneticileriyle başarılı çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Kısa Çalışma Ödeneği’nin biran önce hayata geçirilmesinin birçok firmaya nefes aldıracağını ve istihdamı koruyacağını da ifade eden Özdebir, buna ilişkin düzenlemenin hızla hayata geçirilmesini istedi.

Özdebir ayrıca, mesleki eğitimi daha cazip hale getirecek bir takım çalışmaların yapılması gerektiğini de belirterek, mesleki eğitimini tamamlayıp alanında en az üç yıl çalışmış kişilere de kısa dönem ya da bedelli askerlik hakkı verilmesi önerisinde bulundu. Özdebir, mesleklerde kariyer basamakları oluşturularak insanlara yükselme imkanı sağlanırsa cazibe yaratılacağı gibi çalışanların iş yaşamı boyunca kendini geliştirebileceği bir yapının sağlanacağını da vurguladı.

Özdebir, şantiye ve maden gibi şehir merkezlerinden uzakta yapılan işlerde, haftalık izin günlerinin birleştirilerek toplu kullanılmasıyla ilgili bir düzenleme yapılmasını da istedi. Özdebir ayrıca, ilaç sektörünün SGK ile ilgili sıkıntılarını da aktardı.

Bakan Selçuk da, tüm önerileri değerlendireceklerini belirterek, askerlikle ilgili öneriyi önemli bulduğunu ve üzerinde hassasiyetle çalışacaklarını ifade etti.  Kısa Çalışma Ödeneği konusunda çalıştıklarını da belirten Selçuk, bununla ilgili sonucu da en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.

 

12
AH7I5089PLT_3782