ASO YÖNETİM KURULU GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI NURETTİN CANİKLİ’Yİ ZİYARET ETTİ

    23 Aralık 2014

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Yönetim Kurulu Üyeleri Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’ye bir  nezaket ziyaretinde bulundu. Bakan olduktan sonra iş dünyasından ilk defa  Ankara Sanayi Odası’nı kabul eden Bakan Canikli , ASO’nun Türkiye’de özellikle yerli sanayinin daha aktif hale getirilmesi ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi konusunda yoğun çaba sarf ettiğini anlattı. Söz konusu çalışmaların desteklenmesi gerektiğini ifade eden Canikli, “Bilişim teknolojilerinin çağa egemen olduğu dönemde Türkiye’nin bu gelişmenin gerisinde kalması düşünülemez. Aksi halde 2023-2051 hedeflerinin yakalamamız söz konusu değil” diye konuştu.
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de, iş dünyasından ilk randevunun kendilerine verilmesinden dolayı Bakan Canikli’ye teşekkür etti.  Özdebir, Bakan Canikli’nin Ak Parti Grup Başkan Vekilliği döneminde sanayicilerin sorunlarının çözümünde önemli bir rol oynadığını belirterek, “Bir çok sorunumuzun çözümünde gizli kahraman oldunuz. Bunların birçoğuna ben şahidim. Şimdi Bakan olarak da tüm sorunların üstesinden geleceğinize eminim” diye konuştu. Özdebir daha sonra gümrükler başta olmak üzere bazı sorunlara ilişkin görüşlerini paylaştı ve bir rapor sundu.
 
Bakan Canikli,  açıklamaların ardından gazetecilerin  İran sınır kapılarında yaşanan sıkıntılara ilişkin sorusu üzerine, “İran sınır kapılarında yaşanan sorun büyük oranda aşılmış görünüyor” yanıtını verdi. İran ve Türkiye’nin aldığı kararlar sonucu her iki tarafa da zarar verecek bir tablonun ortaya çıktığına dikkati çeken Canikli, şunları kaydetti:
“Özellikle İran’ın depolara mühür vurması suretiyle, neredeyse ulaşımın ve ticaretin büyük oranda engellenmesi sonucunu doğuran bir durumla karşı karşıya kalmıştık. Ama daha sonra yapılan görüşmeler neticesinde İran bu uygulamadan vazgeçti. Giren çıkan araç sayısı günlük 30’lara kadar düşmüştü. Şu anda yine 500’lere yaklaşmış durumdayız. Hem kuyruklar eridi hem de ticaret tekrar hızlandı.”
 
Canikli, İran’ın Türkiye’nin önemli ticaret partnerlerinden biri olduğuna işaret ederek, bunun daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Kanserojen madde ihtiva eden ayakkabılara ilişkin soru üzerine de Canikli, tahlile gönderilen 15 numune ayakkabıdan 12’sinin sağlığa zararlı kimyevi ürünler içerdiğinin belirlendiğini anımsattı. Bakan Canikli, mevzuat çerçevesinde ilgili firma tarafından bunun kamuoyuyla paylaşılması, ulusal gazete ile televizyon kanallarında duyurulması ve satılan ayakkabıların bedeli karşılığında toplatılması gerektiğini ifade etti.
Firmanın, ayakkabılardan 7’si ile ilgili ilan verdiğini anlatan Canikli, “İlanda açıkça ürünün zehirli kimyasal içerdiği ve bu nedenle toplatılması kararı verildiği, getirilmesi halinde bedeli karşılığında alınacağı kamuoyuna duyuruldu. Kalan 5 ayakkabı ile ilgili tebligatlar yapıldı, kanunun gerektirdiği 10 günlük süre içinde firma aynı yöntemi 5 numune için de gerçekleştirecek” dedi.
 
Bakanlık çalışanlarının doğrudan tüketiciye arz edilen ürünlere ilişkin denetimlerini aralıksız sürdürdüğünü ifade eden Canikli, ayakkabıya özel önem verdiklerini belirtti. Bu konuda kamuoyunun bilinçlendirilmesinin de önemine işaret eden Canikli, “Gelişmiş ülkelerde bu işler nasıl yapılıyorsa, Türkiye’de bakanlık olarak tüketiciye daha sağlıklı ürünlerin sunulması noktasında görevimizi yapıyoruz” diye konuştu.