ASO ve TÜBİTAK’tan Yüksek Teknoloji Üretim İçin İşbirliği

    8 Ağustos 2018

Ankara Sanayi Odası ve TÜBİTAK yüksek teknolojili üretim için işbirliği yapacak.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Ankara Sanayi Odası’nı ziyaret ederek  Başkan Nurettin Özdebir ve Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya geldi. Ziyarette TÜBİTAK’ın çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Mandal,  2017 yılında 1,7 milyar TL’lik fon kullandırdıklarını, bunun 500 milyon TL’sinin sanayi desteklerine gittiğini hatırlatarak, “Sanayi kesimine verilen desteğin düşük olmasının nedeni taleple ilgili. Oransal olarak baktığımızda akademik proje başvurularının yüzde 14’ünü desteklerken, sanayi proje başvurularının ise yüzde 60’ına destek vermişiz. Sanayiden daha fazla talep gelmesi durumunda bütçemizi ona göre kullanabiliriz ” dedi.

15 Temmuz’un en çok zarar gören kurumlarından birinin TÜBİTAK olduğuna dikkat çeken Mandal, “Kurum olarak hızla toparlanıyoruz. Hedefimiz sürdürülebilirlik. Sanayi odalarımızla birlikte çalışarak, üretime ve özellikle de yüksek teknolojili üretime nasıl katkı verebileceğimizi bulmamız lazım. Neyi ne kadar iyi yapıyoruz, ya da yapamıyoruz sizlerle birlikte tespit edeceğiz. Bu işbirliklerini yaparken de çıktılarına bakacağız. Başlarken herkes iyi bir şey yapacağını söylüyor ama sonrasına bakmıyoruz. Bu nedenle herşeyin ölçülebilir olmasına bakacağız. Özellikle yüksek teknoloji deyince aynı şeyi mi konuşuyoruz onu tespit edeceğiz. Aynı dili oluşturduktan sonra da yüksek teknolojili üretimi artırmak için sizin önerilerinizle ve işbirliğinizle katkı vermeye çalışacağız” diye konuştu.

 

ASO Başkanı Özdebir’de TÜBİTAK’la birlikte birçok çalışma yürüttüklerini ve bu dönemde bu işbirliğinin geliştirilmesini önemsediklerini belirtti. Sanayi ve üniversite arasında çeşitli ara yüzlere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Özdebir, burada TÜBİTAK’ın rolünü çok önemsediklerini ifade etti. Türkiye’nin yüksek teknoloji üretimini artırabilmesi için önce orta ve orta yüksek teknoloji seviyesini yükseltmesi gerektiğinine dikkat çeken Özdebir, “Emeklemeden  yürünmez. Dolayısıyla orta ve orta yüksek teknoloji üretimini mutlaka geliştirmemiz lazım. Bunun için de gerçek anlamda üniversite sanayi işbirliğine ihtiyaç var” dedi.

Özdebir, akademisyenlerin üretimle ilgili alanlara yönlendirilebilmesi için doçentlik kriterleri içine sanayi ile ilgili proje kriterleri getirilmesi gerektiği önerisinde de bulundu.

PLT_6515 PLT_6530 PLT_6543