ASO ÜYESİ 37 SANAYİ KURULUŞU İLK 500’DE ASO ÜYELERİ İSTANBUL’DAN SONRA İKİNCİ SIRAYA YERLEŞTİ - Ankara Sanayi Odası


ASO ÜYESİ 37 SANAYİ KURULUŞU İLK 500’DE ASO ÜYELERİ İSTANBUL’DAN SONRA İKİNCİ SIRAYA YERLEŞTİ

    6 Haziran 2017

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırmasında Ankara Sanayi Odası üyesi 37 sanayi kuruluşu yer aldı. İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen ve 2016 yılı verileriyle oluşturulan 500 büyük listesine ASO üyesi 29 özel, 8 kamu şirketi girerken, Ankara bir önceki yıl 34 olan firma sayısını 37’ye çıkarmış oldu.

Bir önceki yıla göre ikisi özel, biri kamudan gelen artış gerçekleşirken, geçen yıl listeye giren firmaların tamamına yakını yerlerini korudu. 6 savunma sanayi şirketinin de yer aldığı Ankara firmaları, listede İstanbul’dan sonra en çok firması olan ikinci şehir oldu.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, listede Ankara’nın ikinci sıraya yükselmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “Başkentin Sanayiinden, Sanayinin Başkentine hedefimiz için önemli bir adım.  Listede yer alan tüm firmalarımızı kutluyorum“ dedi. Özdebir, listede yer alan ASO üyelerinin Ankara’nın yüksek teknoloji üretme kapasitesini de net bir biçimde gösterdiğini söyledi.

500 Büyük listesinde yer alan ASO üyeleri şunlar:

Özel:

Aselsan Elektronik San. ve Tic. A.Ş., Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş., TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., MAN Türkiye A.Ş., ROKETSAN Roket San. ve Tic. A.Ş., Hidromek-Hidrolik ve Mekanik Makina İmalat San. ve Tic. A.Ş., Şa-Ra Enerji İnşaat Tic. ve San. A.Ş., RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş., Noksel Çelik Boru Sanayi A.Ş., Eti Soda Üretim Pazarlama Nakliyat ve Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş., Park Termik Elektrik San. ve Tic. A.Ş., Yayla Agro Gıda Sanayi ve Nakliyat A.Ş., Oyak Beton San. ve Tic. A.Ş., Votorantim Çimento San. ve Tic. A.Ş., Ortadoğu Rulman San. ve Tic. A.Ş.,  FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., HAVELSAN Hava Elektronik San. ve Tic. A.Ş., Göknur Gıda Maddeleri Enerji İmalat İth. İhr. Tic. ve San. A.Ş., Mitaş Enerji ve Madeni İnşaat İşleri T.A.Ş., Emek Boru Makina San. ve Tic. A.Ş., Nuh’un Ankara Makarnası San. ve Tic. A.Ş., Şahinler Metal San. ve Tic. A.Ş., Bien Yapı Ürünleri Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş., Yiğit Akü Malzemeleri Nakliyat Turizm İnşaat San. ve Tic. A.Ş., Yakupoğlu Tekstil ve Deri San. Tic. A.Ş.,  Erkunt Traktör Sanayii A.Ş., BAŞTAŞ Başkent Çimento San. ve Tic. A.Ş., Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.

 

Kamu:

EÜAŞ Elektrik Üretim A.Ş. , Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş., Eti Maden İşletmeleri, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Et ve Süt Kurumu, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Tarım Kredi Yem San. ve Tic. A.Ş.