ASO Teknik Koleji’nin Yeni Binası Basına Tanıtıldı - Ankara Sanayi Odası

ASO Teknik Koleji’nin Yeni Binası Basına Tanıtıldı

    20 Şubat 2014

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir;
 “Türkiye orta gelir tuzağı sorununu yaşayan bir ülke. Bunu kırabilmemiz lazım. Bunun için okulumuzda ülkeyi gelecek 10 yıllara taşıyacak elemanları yetiştirmeye çalışıyoruz”

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Sanayi Odası tarafından ASO  1. OSB’de kurulan ASO Teknik Koleji’nin yeni binasını basına tanıttı.
Yeni binanın tanıtımında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de nitelikli eleman bulma konusunda sıkıntı yaşandığını söyledi.

Teknolojinin hızla geliştiğini ve bu gelişime ayak uydurabilecek insanlara ihtiyaç duyulduğunu anlatan Özdebir, sektörlerin karlılık oranlarının düşük olduğunu dile getirdi.
Türkiye’nin orta gelir tuzağı sorununu yaşayan bir ülke olduğunun altını çizen Özdebir, “Bunu kırabilmemiz lazım. Bunun için okulumuzda ülkeyi gelecek 10 yıllara taşıyacak elemanları yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi. Oluşturdukları eğitim kurumunun devamlılığı için kafa yorduklarını anlatan Özdebir, kendilerinden sonra da yapının sorunsuz ilerlemesine imkan tanıyacak hukuki altyapı konusunda çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
“Amerika’daki fabrikatörler insan kaynağının niteliğinin arttırılması için devletin kurslar düzenlemesini istiyor. Bilgi ve teknoloji o kadar gelişme ve tüketilmeye başlandı ki bugün birçok meslek geçerliliğini yitirdi. Üretim teknikleri de çok hızlı değişiyor. Eskiden kol kas gücü ile yapılan işler şimdi bir düğmeye basarak yapılıyor. Bu teknoloji gelişimine ayak uydurabilecek bir insan kaynağına ihtiyacımız var. Yenileşmeyi takip edecek ve ona hemen kendisini adapte edecek insanlara ihtiyacımız var. Türkiye’de bu ihtiyaç görülmeye başlandı. Maalesef birçok konuda gelişmiş ülkelerden 30,40 yıl geride olduğumuz konular var. Bu aradaki boşluğu kapatmak için donanımlı, becerikli, bilgi sahibi insanlara ihtiyacı var sanayinin sürdürebilirliği için.”

Özdebir “Burada icat yapacak, mevcut teknolojileri geliştirecek bizdeki değil, başka yerdeki teknolojileri araştırıp ülkemize adaptasyonunu sağlayacak insanları yetiştirmeye çalışıyoruz ki, Türkiye’nin en temel sorunu burada 1,5 dolarlık ihracat geliri ile gidebileceği yer buraya kadar. Bir limite dayandık, devinimi yapamazsak burada kalırız, takılırız. Orta gelir tuzağı diyoruz ama tarihsel gelişime bakarsanız Avrupa sanayi devrimini yaptıktan sonra biz hep 300 yıldır orta gelir tuzağında kalmışız. Şuanda biraz mesafe katettik ama 15 bin dolar sınırını Türkiye’nin aşabilmesi lazım, ondan sonra 30, 40 olur. Ama onu aşabilmek için de insan kaynağımız son derece önemli, insanımızı çok iyi yetiştirmemiz lazım. Bu açığı böyle kapatabiliriz. Para her zaman bulunur, ama onda iş yapacak insan, onda üretilecek malzemeyi tasarlayacak gene insan, onun için her şeyden önce insanımızı çok iyi donanımlı yetiştirmemiz lazım. Burası bir organize sanayi bölgesi, burada da çeşitli seviyede insanlara ihtiyaç var. Bunlar içerisinde üniversitede gidenler alanlarında mühendis olarak çalışacak ama çalıştığı fabrikada ustanın oyuncağı değil, tezgahın başına gidip ona gösterecek onu öyle değil böyle yapacaksın diyebilecek beceriye, özgüvene sahip insanlar yetiştirmek istiyoruz.” 

Okulun Özellikleri:
26 bin metrekare alan üzerine kurulu ASO Teknik Koleji’nde 28’i kız olmak üzere toplam 122 öğrenci eğitim görüyor. Bu sayının önümüzdeki yıllarda okulun tam kapasitesi olan 750’ye ulaşması bekleniyor. 4 farklı branşta eğitim öğretim gerçekleştirilen okulda, bir sınıftaki toplam öğrenci sayısı 24’ü geçmiyor. Atölyelerde her bölümün ihtiyacı olan cihazlardan 12’şer tane buluyor. Böylece öğrenciler her bir cihazı ikişerli gruplar halinde kullanabiliyor.
Okula, SBS’de 365 ile 458 arasında puan alan öğrenciler tercih ediliyor ve tamamına yüzde 100 burs imkanı sağlanıyor. Haftada 10 saat İngilizce eğitimi verilen okulda öğrencilere yurt dışında staj ve dil eğitimi olanağı da tanınıyor.  Okulda 19’u öğretmen olmak üzere 27 personel hizmet veriyor.