ASO Tarafından Düzenlenen ve Ekonomi Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN’ın Himayelerinde Gerçekleştiril - Ankara Sanayi Odası

ASO Tarafından Düzenlenen ve Ekonomi Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN’ın Himayelerinde Gerçekleştiril

 
Ankara Sanayi Odası tarafından düzenlenen  ve  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın himayelerinde gerçekleştirilen  Ankara İş Dünyası ile Ankara’da ki yabancı misyon temsilcilerini bir araya getiren resepsiyon   06 Ekim 2011 tarihinde  gerçekleşti.
 
 
Etnografya Müzesinde gerçekleşen resepsiyona, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Yakıcı, ABD Türkiye  Büyükelçisi Francis Ricciardone  başta olmak üzere  bazı Büyükelçiler ile Ticaret Ateşe’leri, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, bazı Ankara Milletvekilleri ile üst düzey bürokratlar, Ankara’daki iş dünyası temsilcileri ve Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ile ASO Meclis üyesi sanayiler katıldı.
 
 
Resepsiyonun açılışında bir konuşma yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir Ankara’nın geçen yıl 5 milyar 600 milyon dolar ihracat gerçekleştiren, 10 organize sanayi bölgesine sahip olan, orta üstü ve yüksek teknolojide lider bir il olduğunu kaydetti. Ankara’nın büyük fırsatlar sunan bir şehir olduğunu ifade eden Özdebir, bu fırsatların iş ilişkileriyle, yatırımlarla değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. 
 
 
Ekonomi Bakanı Zafer  Çağlayan ise  Türkiye’nin dünyada 239 gümrük bölgesine, 20 binden fazla ürün çeşidi ile ihracat gerçekleştirdiğini kaydederek, ihracatçıların da Türkiye ile diğer ülkeler arasında elçi görevini sürdürdüğünü söyledi. 
 
Uluslararası yatırımcıların, ekonomik performansı, siyasi istikrarı ve yatırım ortamının iyileştirilmesi nedeniyle Türkiye’yi en güvenilir yatırım bölgesi olarak seçtiğini belirten Çağlayan, Türkiye’nin coğrafi konumunun stratejik önemine dikkat çekti. 
 
Bakan Çağlayan, Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımların son 8 senede, yaklaşık 105 milyar dolar olduğunu kaydederek, bu yatırımların yüzde 75’inin de AB kaynaklı olduğunu ifade etti. Çağlayan, son 7 ayda da 9,1 milyar dolarlık doğrudan yatırımın Türkiye’ye geldiğini belirterek, bu yatırımların da yüzde 92’sinin AB ülkelerinden geldiğini bildirdi.
 
Türkiye’nin dünyanın 17’nci, Avrupa’nın da 6’ncı büyük ekonomisi olduğunu kaydeden Çağlayan, Türkiye’nin ekonomisiyle dünyada bir rol model olma özelliği kazandığını belirtti. 
 
Bakan Çağlayan, Arap Baharı yaşayan ülkelerde insanların maddi zenginlik yanında, demokratik zenginlik de istediklerini ifade ederek, Türkiye olarak bu ülkelerde yaşayan insanların demokratik hak ve özgürlük taleplerini haklı ve yerinde bulduklarını söyledi.