ASO MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI ESKİŞEHİR’DE YAPILDI - Ankara Sanayi Odası


ASO MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI ESKİŞEHİR’DE YAPILDI

    6 Mayıs 2017

Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı, ASO Meclis üyeleri ve 32 Meslek Komitesi üyelerinin geniş katılımıyla 6 Mayıs 2017 tarihinde Eskişehir Tasigo Hotel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Şavaş Özaydemir, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, ASO Meclis ve Komite üyeleri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir,  Ülkemizde üretilen yüksek teknolojili ürünlerin yüzde 20’sini Ankara’nın ürettiğini belirterek, ancak son dönemde Ankara ekonomisinin büyümesi yavaş seyrediyor” dedi.

Özdebir, “Ülkemizde üretilen yüksek teknolojili ürünlerin yüzde 20’sini Ankara üretiyor. Buna rağmen Gaziantep ihracatta bizi geçti. Ankara en önemli sanayi kentlerimizden biri.  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları Ankara’nın röntgenini çekti. Bu tespitler ışığında Ankara sanayisinin gelişimine bir yön vermek zorundayız. Burada yapacağımız toplantılarda Ankara’ya nasıl bir yön vermemiz gerektiğini bulmaya çalışacağız” diye konuştu.  

Özdebir, işsizlik oranının son 7 yılın en yüksek değerine ulaştığını da belirterek, bu durumun kafalarda soru işareti oluşturduğunu kaydetti. Sanayi sektöründeki istihdam arttıkça Türkiye ekonomisinin sağlam temellerde büyümeye devam edeceğini dile getiren Özdebir, “İmalat odaklı olmaktan uzaklaştıkça, uzun vadede kaybeden yine Türkiye ekonomisi olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, iş adamları olarak Eskişehir ve Ankara’nın havacılık vadisi olması için çalışmalar yaptıklarını belirtti. 

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler de Eskişehir’in önemli potansiyele sahip olduğunu, şehrin son yıllarda marka değerinin arttığını anlattı.

Açılış konuşmalarından sonra moderatörlüğünü ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in yaptığı  1. oturumunda, Ekonomistler Mahfi Eğilmez ve Servet Yıldırım  “Küresel Gelişmeler Işığında Türkiye Ekonomisine Genel Bakış” başlıklı sunum gerçekleştirdiler. Sunumun ardından ASO Meclis ve komite üyelerinin soruları yanıtlandı.

ETO16233 UZP_4434 copy UZP_4627 UZP_4698