ASO İş Dünyası İle Yabancı Misyonu Buluşturdu

    3 Ekim 2018

Ankara Sanayi Odası’nın iş dünyası ile yabancı misyon temsilcilerini biraraya getirerek işbirliği imkanlarını artırmayı hedeflediği 8. Büyükelçiler Resepsiyonu Etnoğrafya Müzesi’nde gerçekleştirildi. 

Resepsiyona Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi, AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, milletvekilleri, büyükelçiler, bürokratlar, sivil toplum örgütleri başkanları, ASO Yönetim Kurulu, Meclis ve Komite üyeleri ile çok sayıda sanayici katıldı.
Resepsiyonun açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ASO olarak 8 bini aşkın üye, 35 meslek grubunda yarattıkları 400 binden fazla istihdam ve yılda 7 milyar doları aşan bir ihracata ulaştıklarını vurgulayarak, “Bu ihracatın yüzde 17’den fazlası yüksek teknolojili ürünlerden oluşmaktadır. Türkiye’nin ihracatında yüksek teknolojili ürünlerin payı yüzde 3,5 olduğu dikkate alınırsa, Ankara sanayisinin önemi daha iyi görülür. Başkent, 12 organize sanayi bölgesi, 9 teknoparkı, Ar-Ge merkezleri ve üniversiteleriyle Türkiye’de yüksek teknolojili ürünlerin yüzde 20’sini üreten savunma, elektrik, makine, medikal sanayiinin önde firmalarıyla ülkenin önemli bir gücüdür” diye konuştu.

Türkiye’nin, hızla büyüyen, dünyayla ekonomik alanda bütünleşmesini sürdüren 80 milyonu aşan nüfusuyla yatırımcıya geniş imkanlar sunan büyük pazar olduğunun altını çizen Özdebir, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ekonomik gücün yer değiştirmesinin makroekonomik sonuçları ve yeni yönelim ülkemize yeni yatırım fırsatları yaratacaktır. Uluslararası ticarette ileriye dönük analizler, Türkiye ekonomisinin yükselişini göstermektir. Son 20 yılda ortalama yüzde 5’in üzerinde büyümeyle kendini ispatlayan Türkiye ekonomisi, uluslararası yatırımcılar açısından bölgesindeki ekonomik gelişme potansiyelini yansıtmaktadır. Açıklanan Yeni Ekonomik Program (YEP), iş dünyasınca olumlu karşılanmış ve kurdaki volatilite sönümlenmeye başlamıştır. Çok farklı gelişmelerin olduğu coğrafyamızda, Türkiye ekonomisi herşeye rağmen yoluna devam etmektedir” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise yabancı misyon şeflerini Türkiye’de yeni yatırımlar yapmaya ve birlikte çalışmaya davet etti. Büyükdede, “Türkiye, endüstrisi büyümeye ve gelişmeye aday bir ülkedir. Hem Türkiye’de yapılan üretimlerin ihracatı, hem de kendilerinin buradaki yatırımlara iştirakleri bizi memnun edecektir” dedi.

Ankara’nın savunma sanayisinin merkezi olduğuna işaret eden Büyükdede, sektörün önemli temsilcilerinin başkentte faaliyet gösterdiğini anlattı. İlin savunma sanayisinin de ötesinde, giderek gelişen sanayi bölgeleriyle Türkiye’nin sayılı endüstri merkezlerinden biri haline geldiğine dikkati çeken Büyükdede, diğer sanayi şehirlerinin de yakın gelecekte çok önemli sanayi merkezleri durumuna ulaşacağını söyledi.

Yabancı misyon temsilcilerine seslenen Büyükdede, “Türkiye, endüstrisi büyümeye ve gelişmeye aday bir ülkedir. Kendilerini, Türkiye’de yeni yatırımlar yapmaya ve birlikte çalışmaya davet etmek istiyorum. Hem Türkiye’de yapılan üretimlerin ihracatı, hem de kendilerinin buradaki yatırımlara iştirakleri bizi memnun edecektir” diye konuştu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ise Türkiye’nin, dünyanın 17., Avrupa’nın ise en büyük 6. ekonomisi olduğunu ve dünyanın her yerindeki iş insanlarına hizmet odaklı çok yönlü bir dış politika yürütüldüğünü kaydetti.

Yabancı misyon temsilcilerine seslenen Kaymakcı, “Üreten, dayanıklı bir ekonomiye sahip olan Türkiye’ye, yatırım yapma konusunda çekinmeyin. Türkiye, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve kural temelli ekonomiyi savunan bir ülke, bu aslında yatırımcılar için en büyük garanti. Türk iş insanlarının, kendileriyle temas kurmak için vize kuyruklarında beklemelerine artık gönülleri razı olmasın. Türkiye, vize serbesti konusunda son adımları atacak, bundan sonra özellikle AB Schengen bölgesine vizenin kalmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı. Kaymakcı, AB ile Gümrük Birliği güncellemesinin Türkiye, AB üyesi ülkeler ve diğer ülkelerin yararına bir süreç olduğunu da aktardı.

Konuşmalardan sonra resepsiyon Klasik Türk müziği dinletisiyle devam etti.

1FARUK KAYMAKCIHASAN BÜYÜKDEDE
IMG_1275PLT_4836PLT_4966
PLT_4984PLT_5018PLT_5021
PLT_5044PLT_5063PLT_5162
PLT_5177PLT_5180PLT_5197
PLT_5221PLT_5234PLT_5460
 PLT_5416