Aso Girişimcilik Okulu Mezunları - Ankara Sanayi Odası

Aso Girişimcilik Okulu Mezunları

Küresel ekonomilerde girişimcilik gün geçtikçe önem kazanmakta olup, üretim düzeyinin artırılarak ulusal ekonominin büyümesinin sağlanması, dışa bağımlılığın azaltılması ve istihdamın artırılması açısından elzemdir.

Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında girişimciliğin kilit bir role sahip olduğu düşünüldüğünden, 2015-2018 yıllarını kapsayan Türkiye Girişimcilik Stratejisi ve Eylem Planı (GİSEP) yürürlüğe konmuş ve “Ülkemizde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak, güçlü bir ekosistem oluşturmak ve girişimciliği geliştirmek” amacı benimsenmiştir.

Bu çerçevede, ülkemizde girişimciliğin artırılması, kurulan girişimlerin devamlılığının ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla, girişimcilik teşvik edilmekte ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) gibi kurum ve kuruluşlar tarafından girişimcilerin finansmana ve teknolojiye erişimlerinin artırılmasına yönelik olarak hibe ve düşük faizle geri ödemeli kredi imkanı sunulmaktadır. 

Başkenti sanayi ve teknolojide lider yapmak vizyonuna sahip olan Odamızın Ankara sanayicisinin yüksek katma değer üretmesine, rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamak ve başta ilimiz olmak üzere ülkemizin ekonomik, teknolojik, sosyal ve kültürel gelişiminde yol gösterici olmak misyonu kapsamında yürütmekte olduğu faaliyetleri arasında, girişimcilik önemli bir yer tutmaktadır. Nitekim Odamız, mesleki ve teknik eğitim sağlanması ile mentorlük ve girişimciliğin teşviki yoluyla istihdamın artırılmasına yönelik çalışmalar sürdürmektedir.

Söz konusu çalışmalar kapsamında,  KOSGEB Siteler Hizmet Merkezi ile Odamız arasında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşbirliği Protokolü imzalanmıştır. Bahse konu Protokol ile girişimci adaylarına Odamız Hasan Altun Konağı Girişimcilik Okulunda 32 saat Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verilmekte ve eğitimi başarıyla tamamlayan girişimci adayları, KOSGEB onaylı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi almaya hak kazanmaktadır.

2013 yılından bu yana toplamda 73 eğitim programı organize edilen ve 1514 girişimci adayına sertifika sağlanan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri vasıtasıyla, girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve beceri sahibi olmaları, bu süreçte kendi rol ve sorumluluklarının farkına varmaları ve kendi iş fikirlerine yönelik iş planı hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmaları hedeflenmektedir.

Söz konusu eğitimlerin, sanayi, hizmet ve ticaret sektörlerinde gerek özsermayeleri gerekse devlet destek ve hibeleri ile işletmelerini kuran ve ülkemizin ekonomik olarak gelişip kalkınmasında önemli rol oynayan girişimcilerimiz ve girişimci adaylarımız için faydalı olacağına inanıyoruz.

Farklı tarihlerde Odamız Girişimcilik Okulu’ndan Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası alarak işletmelerini kuran adayların başarı hikayeleri:

 

Fırın Ankara – Gizem ATASOY

1988 yılında Ankara’da doğdum. 2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya bölümünden 2015 yılında da Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum. Kimyager kimliğimle sektörde bir süre çalıştım. Çalıştığım şirketlerde edindiğim tecrübelere dayanarak burada kendi fikirlerimi uygulayamayacağımı ve yaratıcılığımı geliştiremeyeceğimi anladım. Severek ve hobi olarak yaptığım kurabiye ve pastalarımı internet üzerinden bir hesap açarak insanların beğenisine sundum. Aldığım olumlu tepkiler neticesinde uzun süredir hayalini kurduğum bir işletme açma fikrini ertelemeden hayata geçirmeye karar verdim. Bu aşamada yaptığım araştırmalar sonucunda Ankara Sanayi Odası’nın vermiş olduğu KOSGEB Girişimcilik Destek Programı’nı öğrendim. Başvurumu yaptıktan sonra gerekli eğitimleri aldım ve belgemi aldıktan sonra hibeden yaralanıp gerekli makine ve teçhizatı alarak 2015 yılının Mayıs ayında Ankara Batıkent’te derslerde öğrendiğim şekilde işletmemi açarak faaliyete başladım. Halen demirbaş ve sabit gider desteğinden yararlanıyorum ve bu sayede yapmak istediğim yatırımları yapmaya devam ediyorum.
Kurduğum Fırın Ankara işletmesi; ev yapımı kurabiye, pasta, börek, poğaça gibi katkısız ve koruyucusuz ürünlerin satışa sunulduğu bir işletmedir. Özellikle insanların çocuklarına alırken tereddüt etmediği ürünlerin bulunması nedeniyle kısa sürede bölgede sevilen ve önerilen bir işletme haline geldi. Hedefim; önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde kullanılan malzemelerin kalitesinden ödün vermeden ve tazeliğine özen göstererek, işlerimi daha da büyütüp daha büyük kapasiteli bir yerde daha fazla çalışan istihdam ederek büyümeye devam etmektir.

CRN Moda Tasarım – Ceren CAN

Bilkent Üniversitesi Turizm İşletme Bölümünü bitirdikten sonra, Modaya Kayıtsız kalamadım…Üniversite yıllarımda içimdeki boşluğun izini sürerek nasıl mutlu olacağımı keşfetmekti aslında benim durumum. Her zaman hayatımın içinde  yer alan modayı profesyonel olarak yaşamaya karar verdim… Ankara Sanayi Odası vasıtasıyla aldığım Girişimcilik Sertifika ile 2014 yılında mağazamı ve atölyemi kurdum. Bir insanın sevdiği mesleği yapması, verdiği emeğin karşılığını  başarı dönüşleri olarak alması bu hayattaki en büyük mutluluk bence… Toplumun üreten tarafında yer almak için yüksek tempoda çalışmak ve tabi ki başarı için kalbinin sesini dinlemeli  insan. 2 yıldır tasarımlarıma atölyemde hayat verip, mağazamda tüketici ile buluşturuyorum. Her geçen gün genişleyen müşteri portföyümüz ile gelecek yıllarda da sektörde marka bilinilirliğimizi arttırarak yeni başarılara imza atmayı hedeflemekteyim

CUBE312 – Fulya ÜSKÜP

İşletmenin faaliyet konusu İç mimari ve Grafik Tasarım üzerinedir. Firma bünyesinde İç mimari proje çizimi ve uygulamanın yanı sıra başka bir tasarım kolu olan grafik tasarım, logo, kurumsal kimlik, web tasarımı ve reklam hizmetleri verilmektedir.

Ülkemizin eğitim ve gelişmişlik seviyesinin artmasıyla reklam-grafik tasarım ve iç mimari hizmetlere önem verilip daha fazla ihtiyaç duyulması, ülkemizin web tasarım hizmetlerine yönelmesi ve ülkemizin kentsel dönüşüm faaliyetlerinin hızlanmasıyla iç mimari tasarım ihtiyacı doğacağı düşünüldüğünden bu iş fikri seçilmiş ve işletme bu doğrultuda kurulmuştur.

İşletme, müşterilerinin yaşamak isteyeceği, mutluluk veren, yenilikçi ve çevreci mekânlar tasarlamayı, müşterilerine yenilikçi, işlevsel çözümler yaratmayı, bu hedef doğrultusunda dijital ve basılı mecrayı kullanarak, genç ve dinamik iş gücü ile lider markaların ve orta-üst gelir seviyesi müşterilerin çözüm ortağı olmayı hedeflemektedir.

Moralabs Çoklu Platform Mobil Oyun Stüdyosu – Kamer KEMERKAYA

Moralabs çoklu ortam mobil oyun geliştiren bir oyun stüdyosudur. 2013 yılı başında kurularak Ankara Bilkent Cyberpark’tan dünya pazarına çıkacak oyunlar geliştirmektedir. Temelde iki farklı profile sahip kullanıcılara hitap eden ürün gamı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi gündelik (casual) adı verilen oyuncuların kolaylıkla anlayabileceği, gün içinde kısa zaman aralıklarında çok kere oynayabilecekleri bir yapıya sahip mobil oyunlar, diğeri de ilkokul ve okul öncesi çağındaki çocuklar için eğitsel çocuk uygulamaları ve oyunlarıdır. Kuruluş üç yıl içerisinde iki alanda başarılı birçok ürün geliştirmiştir. Firma Türkiye’nin lider mobil operatörü Turkcell, en büyük TV kanallarından biri olan KanalD ile işbirlikleri gerçekleştirmiştir. 4.Kosgeb Girişimcilik Ödüllerinde Kadın Girişimcilik kategorisinde finalistlerden biri olmaya hak kazanmış ve Jüri Özel Ödülüne layık görülmüştür. Bunların yanında TÜBİTAK ve KOSGEB Destekli ARGE projeleri yürütmektedir. Bu destekler kapsamında 2 farklı ARGE projesini başarıyla tamamlamıştır. Halen yeni ARGE projelerine devam etmektedir. Sinaptik adlı ARGE projesi ile TTGV, TÜBİTAK ve TÜSİAD’ın birlikte düzenlediği 12.Teknoloji Ödüllerinde finalistlerinden biri olmaya hak kazanmıştır. Yeni teknolojileri sürekli takip ediyor olması, bu teknolojilere hızlı adaptasyonu, müşteri isteklerine çok hızlı cevap vermesi müşterilerine kattığı değerlerdendir. 

ROBİTEK Otomasyon Limited Şirketi – Mahir DURSUN

Robitek LTD Gazi Teknopark’ta kurulmuştur. Endüstriyel Robot, Endüstriyel Otomasyon ve SCADA, Akıllı İmalat Sistemleri,  Güç Elektroniği ve Motor Sürücüleri, Elektrik Motoru Tasarımı,  ExPRoof Malzemeler, Yenilenebilir Enerji Sistemleri, Tahribatlı ve Tahribatsız Muayene, Akıllı Binalar ve Bu alanlardaki Eğitim, Danışmanlık ve ARGE alanlarında hizmet verecektir.

Art Organik Ürünler Gıda  Tarım Hayv. İnş. Danış. İml. San Tic. Ltd. Şti. – Tufan ALTUN  

04.08.2016 tarihinde kurulan işletmemiz halen aktif olarak organik ürün paketleme ve satışı üzerinde özellikle Uşak bölgesinden getirdiğimiz organik yumurta paketlenmesi ve satışı üzerine yoğunlaşmıştır. Ayrıca yine yöresel kendi üretimimiz olan çörekotu yağı imalatı ile tarhana satışı da gerçekleştirecektir.  Hedefimiz yurtdışı pazarlara açılarak ülkemiz ekonomisine küçükte olsa bir katkı sunmaktır.

Girişimcilik Devlet Destekleri Hakkında bilgi almak için tıklayınız.