ASO ESKİ BAŞKANLARINDAN MÜMİN ERKUNT VEFAT ETTİ - Ankara Sanayi Odası

ASO ESKİ BAŞKANLARINDAN MÜMİN ERKUNT VEFAT ETTİ

    14 Eylül 2013

 
Ankara Sanayi Odası kurucularından, eski Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanlarından Mümin Erkunt 13 Eylül 2013 tarihinde 90 yaşında vefat etti.
 
Ankara Sanayi Odası’nın 1963 yılında kurucu meclis üyesi ve ilk yönetim kurulu üyelerinden Mümin Erkunt, 1982-1985 yılları arasında Meclis Başkanlığı, 1985-1989 yılları arasında da 4 yıl süreyle yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüttü.  Ankara sanayisinin gelişmesinde önemli katkıları olan Mümin Erkunt, Erkunt Döküm Sanayi Aş. ve Erkunt Traktör’ün kurucusuydu.
 
Erkunt’un cenazesi 14 Eylül 2013 Cumartesi günü Diyanet İşleri Başkanlığı Ahmet Hamdi Akseki Camiinde kılınan öğle namazını müteakip, Gölbaşı mezarlığında toprağa verildi.
 
Cenaze törenine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Sanayi Odası Meclis Başkanı Şerafettin Ceceli, ASO Yönetim Kurulu Üyeleri, ASO Meclis Üyeleri ve çok sayıda sanayici katıldı.
 
Ankara Sanayi Odası olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına ve ASO camiasına başsağlığı dileriz.
 
Mümin ERKUNT (1923- 2013)
1923’te Konya’da doğdu. İlk ve ortaokulu Konya’da, liseyi İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde okudu. Devlet Demiryollarının Avrupa’da yüksek mühendis tahsili yaptırmak üzere açtığı sınavı kazanarak 1942’de Almanya’ya gitti. Dresden Yüksek Mühendis Okulu Elektrik Mühendisliği bölümüne kaydoldu, savaş koşullarından dolayı İsviçre’ye geçerek 1949’da Zürih Yüksek Mühendis Okulu’ndan Elektrik Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Yurda dönüşte T.C.D.D. Hava Meydanları İnşaat Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Et Balık Kurumu’nda kısa süreler çalıştıktan sonra 1955’te Erkunt Kollektif Şirketi Y.Mühendis Mümin Erkunt ve Ortakları adlı şirketi kurdu. Ankara Sanayi Odası’nın kuruluşunu gerçekleştiren müteşebbis heyette yer alan Erkunt, 1963-1969 yılları arasında Oda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve sonrasında Oda Meclisi üyesi olarak görev yaptı. 1982-1985 yılları arasında Ankara Sanayi Odası Oda Meclisi Başkanlığı ve 1985-1989 yılları arasında Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Oda Başkanlığı döneminde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyeliğinde de bulundu.